Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 23.11.2019 17:34 Publikacja: 23.11.2019 17:34
Foto: Archiwum
Powoli kończy się rok, w którym znów mamy do czynienia z hossą obligacji skarbowych. Szczególnie dużo można było zarobić na obligacjach rynków wschodzących. Co może nas czekać w kolejnych miesiącach?
Dobra sytuacja na rynku obligacji wynikała głównie ze zmiany retoryki Fedu pod koniec ubiegłego roku. Jeszcze w III kwartale 2018 r. amerykańskie władze monetarne zapowiadały dość restrykcyjne podejście do polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych oraz dalsze podwyżki stóp procentowych, jednakże na przełomie roku zasadniczo zrewidowały swoje podejście. Zmiana nastawienia dość szybko przełożyła się na luzowanie pieniężne i w efekcie mamy już za sobą trzy obniżki stóp procentowych, które spowodowały wyjątkowo dobre zachowanie instrumentów dłużnych, praktycznie na całym świecie. Szczególnie dobre dla obligacji były pierwsze miesiące tego roku, kiedy część inwestorów zaskoczonych nagłą zmianą warunków zewnętrznych zostało zmuszonych do przebudowania swoich portfeli. Obecnie jesteśmy po dużych wzrostach i dalsze zarabianie na obligacjach nie będzie już takie proste. Po serii obniżek stóp procentowych, określonych mianem „ubezpieczenia" od skutków gwałtownego spowolnienia gospodarczego, Fed wszedł w fazę oceny dotychczasowych działań i czeka na dalszy rozwój wypadków. Od początku września ceny obligacji znajdowały się w szerokiej konsolidacji. Część czynników ryzyka ulega powolnemu wygaszaniu, a na rynku można zauważyć zwiększony popyt na bardziej ryzykowne aktywa, co powoduje, iż obligacje skarbowe znalazły się pod presją, a lepiej radzą sobie instrumenty oparte na ryzyku kredytowym. Nasze podejście jest bardziej fundamentalne. Choć wydaje się, że gospodarka światowa uniknęła recesji w krótkim okresie, spowolnienie gospodarcze jest faktem. Kolejne miesiące przyniosą dalszy spadek dynamiki wzrostu PKB, co w naturalny sposób będzie wspierać obligacje skarbowe. Wyższe poziomy rentowności mogą być dobrą okazją do przebudowania portfela i zwiększania udziału skarbówek, jednakże podejście powinno być bardziej selektywne. Patrząc na Stary Kontynent, wydaje się, iż potencjał zarabiania na europejskich obligacjach rynków rozwiniętych jest mocno ograniczony, a lepsze perspektywy rysują się za oceanem. Europejski Bank Centralny ma coraz mniejsze pole manewru, gdyż dalsze cięcia stóp procentowych mogą pogłębić i tak już nie najlepszą kondycję europejskich banków komercyjnych, a kontynuacja skupu aktywów wydaje się pozbawiona większego sensu na tym etapie. W Stanach Zjednoczonych, w średnim terminie, potencjał do obniżek stóp procentowych nie został jeszcze wyczerpany.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas