Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 22.03.2017 07:01 Publikacja: 22.03.2017 07:01
Jarosław Niedzielewski, zarządzający funduszami Investors TFI
Foto: Archiwum
Jednak największym zwycięzcą zostały niewątpliwie indeksy akcji z giełd zaliczanych do rynków wschodzących. Rynek zinterpretował komunikat banku centralnego USA oraz słowa prezes Yellen jako gołębie przesłanie dane inwestorom. Fed ma się nie spieszyć z następnymi podwyżkami.
Myślę, że rynek przesadził z tym optymizmem. Jeszcze pod koniec lutego praktycznie nikt się nie spodziewał marcowej podwyżki, łącznie z przedstawicielami Fedu. Dwa tygodnie zmieniły wszystko i podobna sytuacja może się powtórzyć przed następnymi posiedzeniami Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Niewiele będzie przy tym zależało od poglądów przedstawicieli tej zacnej instytucji. Wszystko będzie natomiast zależało od danych z amerykańskiego rynku pracy czy trwałości hossy na Wall Street. Im bardziej dane z gospodarki będą pozytywnie zaskakiwać, im słabszy będzie dolar, oraz im bliżej szczytów będą indeksy akcji, tym większa będzie skłonność Fedu do kontynuacji podwyżek.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Indeks WIG20 ma do pokonania średnioterminową przeszkodę cenową w postaci klastra Fibonacciego: 2788–2811 pkt.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Indeks WIG w tym roku zyskał już około 25 proc., po raz pierwszy w historii przełamując w czwartek symboliczną barierę 100 tys. pkt.
Po dość trudnej pierwszej połowie kwietnia na rynkach druga część miesiąca przyniosła dużą zmianę nastrojów, szczególnie na GPW.
Fundusze inwestujące w złoto odnotowały w zeszłym tygodniu rekordowy napływ netto środków w wysokości ok. 8 mld USD.
Chaotyczna i szkodliwa polityka prezydenta USA doprowadziła do kryzysu zaufania wokół amerykańskiej waluty, akcji i długu.
Prezes Fedu stwierdził, że Rezerwa Federalna skupiać się będzie na ograniczeniu skutków ewentualnych ceł, co niweczy nadzieje inwestorów na szybszą ścieżkę obniżek stóp.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas