Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.06.2017 08:00 Publikacja: 06.06.2017 08:00
Marcin Kiepas, główny analityk Fundacji FxCuffs
Foto: PARKIET
Podczas gdy rodzime indeksy zakończyły go spadkami (WIG20 -4 proc., WIG -2,5 proc., mWIG40 -1,2 proc.), czołowe rynki akcji rosły. I tak francuski CAC40 zyskał 0,3 proc., niemiecki DAX wzrósł o 1,4 proc., amerykański S&P 500 o 1,1 proc., a japoński Nikkei o 2,4 proc.
To wszystko było pokłosiem zmniejszenia się ryzyka politycznego w Europie, kontynuacji ultraluźnej polityki pieniężnej przez Europejski Bank Centralny pomimo poprawy danych makroekonomicznych, a także oddalającej się wizji dużych podwyżek stóp procentowych przez Fed. Przy okazji inwestorzy zignorowali kilka istotnych czynników ryzyka, jak np. to związane z perspektywami chińskiej gospodarki.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Indeks WIG20 ma do pokonania średnioterminową przeszkodę cenową w postaci klastra Fibonacciego: 2788–2811 pkt.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Indeks WIG w tym roku zyskał już około 25 proc., po raz pierwszy w historii przełamując w czwartek symboliczną barierę 100 tys. pkt.
Po dość trudnej pierwszej połowie kwietnia na rynkach druga część miesiąca przyniosła dużą zmianę nastrojów, szczególnie na GPW.
Fundusze inwestujące w złoto odnotowały w zeszłym tygodniu rekordowy napływ netto środków w wysokości ok. 8 mld USD.
Chaotyczna i szkodliwa polityka prezydenta USA doprowadziła do kryzysu zaufania wokół amerykańskiej waluty, akcji i długu.
Prezes Fedu stwierdził, że Rezerwa Federalna skupiać się będzie na ograniczeniu skutków ewentualnych ceł, co niweczy nadzieje inwestorów na szybszą ścieżkę obniżek stóp.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas