Obligacje. Silne wahania na globalnych rynkach

Do jednej z głównych przyczyn zawirowań na światowym rynku akcji zaliczane są silne – dawno nieobserwowane – zmiany rentowności obligacji, przy czym na pierwszy plan wybija się rentowność amerykańskich papierów skarbowych (ponieważ jest to najważniejszy z rynków) oraz włoskich, gdzie – jak na rynek rozwinięty – zmiany są najbardziej spektakularne.

Publikacja: 05.11.2018 09:07

Obligacje. Silne wahania na globalnych rynkach

Foto: Adobestock

Dość powiedzieć, że między 19 i 29 października rentowność włoskich papierów spadła z blisko 3,8 proc. poniżej 3,3 proc., choć przecież w rzeczywistości problem z planowanym deficytem budżetowym nie tylko nie został w tym czasie zażegnany, ale doszło do usztywnienia stanowisk włoskiego rządu i przedstawicieli KE, którzy po raz pierwszy w historii zwrócili projekt ustawy budżetowej do poprawki.

Europa ma swoje problemy, lecz światowymi rynkami rządzą obligacje amerykańskiego rządu. To właśnie skok rentowności 10-letnich papierów do 3,25 proc. trzy tygodnie temu uświadomił inwestorom, jak wielka jest już różnica w rentownościach obligacji USA, a na innych rynkach (np. w Europie czy Japonii) i jak wielkie generuje ona ryzyko dla stabilności globalnych rynków.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Obligacje
Zagranica sięga po SPW
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Obligacje
Obligacje. Na co mogą liczyć inwestorzy?
Obligacje
Emisji jest mniej i na gorszych warunkach, za to są większe
Obligacje
Wiosenne przetasowania
Obligacje
Wysokie potrzeby pożyczkowe wstrzymają umocnienie obligacji
Obligacje
Obligacje idą jak woda, ale rząd nie zmienia oferty