GTC chce wejść w luksusowy najem

Właściciel biur chce przejąć wycenianą na ponad 2 mld zł firmę Ultima wynajmującą nieruchomości w europejskich kurortach.

Publikacja: 19.06.2023 10:20

GTC chce wejść w luksusowy najem

Foto: materiały prasowe

Notowany na GPW deweloper i właściciel nieruchomości komercyjnych (głównie biura i centra handlowe) w naszym regionie Europy prowadzi zaawansowane negocjacje dotyczące przejęcia szwajcarskiej spółki Ultima Capital. To deweloper, właściciel i operator niemal pół setki luksusowych obiektów (działających, w budowie i w przygotowaniu): rezydencji, domów górskich, willi i działek w kurortach narciarskich i nadmorskich w Szwajcarii, Francji i Grecji. Jest notowany na parkiecie w Szwajcarii.

„Transakcja będzie obejmować nabycie niepowtarzalnego, wysokiej jakości portfela w segmencie luksusowego hotelarstwa, który jest niezwykle odporny na zmiany otoczenia rynkowego. GTC wejdzie w posiadanie wysokiej jakości aktywów zapewniających stabilny dochód oraz wysoki potencjał rozwoju dzięki realizacjom projektów deweloperskich. Skutkiem będzie natychmiastowy wzrost wartości aktywów netto (NAV) na akcję” – czytamy w komentarzu GTC. To kolejny krok w kierunku dywersyfikacji segmentowej i geograficznej portfela – po zaangażowaniu się w budowę parku technologicznego w Irlandii.

Płatność obligacjami

GTC chce kupić akcje Ultimy od współzałożyciela: Max-Hervé George jest właścicielem 33,3-proc. pakietu. Może też kupić udziały drugiego współzałożyciela, Byrona Baciocchiego (ma 25,3 proc. akcji). Spółka podała, że chce kupić papiery należące do swojego głównego akcjonariusza, węgierskiego funduszu Optimum. Rozmawia także z niektórymi mniejszościowymi akcjonariuszami Ultimy. Jak podała sama Ultima, przekroczenie progu 33,3 proc. będzie się wiązało z ogłoszeniem wezwania do sprzedaży wszystkich papierów.

Czytaj więcej

GTC planuje skup akcji za nawet 630 mln zł

Kapitalizacja Ultimy to ponad 550 mln franków (2,3 mld zł), wartość portfela nieruchomości na koniec 2022 r. wynosiła 1,01 mld franków (4,6 mld zł) brutto (GAV). W komunikacie szwajcarska spółka podała, że wartość przedsiębiorstwa szacowana jest w rezultacie negocjacji na 1,25-1,35 mld franków (5,7-6,2 mld zł).

GTC planuje zapłacić 20-letnimi niezabezpieczonymi, podporządkowanymi obligacjami partycypacyjnymi. Ich posiadacze będą uprawnieni do udziału w dywidendzie wypłacanej przez GTC. Będzie też możliwość zamiany na akcje GTC.

Przychody i zyski z najmu w górę

W 2022 r. Ultima miała prawie 17 mln franków (77 mln zł) przychodów, o 18 proc. więcej niż rok wcześniej. Zysk operacyjny przed amortyzacją i aktualizacją wartości portfela wzrósł o 25 proc., do ponad 10 mln franków (45 mln zł). Spółka poniosła stratę netto w wysokości 7 mln franków (32 mln zł), na co złożyła się strata z wyceny portfela nieruchomości (2,7 mln franków wobec 21 mln na plusie rok wcześniej) i wyższe koszty finansowania i obsługi zadłużenia. Na koniec roku spółka miała 19 mln franków gotówki.

Nieruchomości
Oportunistyczna transakcja GTC w Niemczech. Czas na mieszkania na wynajem
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Nieruchomości
Potrzeba resortu mieszkalnictwa? Na pewno większej koordynacji
Nieruchomości
Na inwestycyjnym rynku mieszkań mniejszy tłok
Nieruchomości
Musimy być pewni, co i czy budować
Nieruchomości
Mieszkania, PRS, akademiki i sojusze z funduszami
Nieruchomości
Katarzyna Kuniewicz,  Otodom Analytics: Dłuższa stabilizacja na rynku mieszkań