SDS Optic robi postępy. Kurs szybuje do góry

Spółka zrobiła krok naprzód w zakresie zastosowania swojej technologii w diagnostyce raka żołądka.

Publikacja: 10.10.2024 06:00

Marcin Staniszewski, prezes SDS Optic

Marcin Staniszewski, prezes SDS Optic

Foto: Fot. mpr

SDS Optic uzyskała pozytywne wyniki pilotażowego badania przy użyciu sondy inPROBE, co spotkało się z pozytywną reakcją rynku. Podczas środowej sesji inwestorzy rzucili się do zakupów akcji notowanej na rynku NewConnect spółki, co przełożyło się na blisko 10 proc. zwyżki kursu.

Wyniki badania inicjującego wskazują na możliwość zastosowania rozwijanej technologii do rozwoju diagnostyki laparoskopowej z wysoką czułością i swoistością. Mając na uwadze uzyskane wyniki, spółka poinformowała także o rozpoczęciu procedury rejestracji nowego patentu związanego z przeprowadzonym badaniem. W ocenie zarządu jest to przełomowe odkrycie, które otwiera spółce możliwość prowadzenia dalszych prac w kierunku nowego zastosowania technologii inPROBE, jakim jest diagnostyka laparoskopowa u pacjentów z nowotworem żołądka.

– SDS Optic od początku rozwija inPROBE nie tylko jako pojedynczne urządzenie medyczne, ale jako platformę technologiczną, możliwą do skalowania i wykorzystania także w innych obszarach diagnostyki i szeroko pojętej detekcji cząsteczek in vitro i in vivo – wyjaśnia Marcin Staniszewski, prezes SDS Optic. – Posiadamy silny zespół zdolny do eksploracji nowych obszarów zastosowań, atrakcyjnych nie tylko z punktu widzenia samej nauki, ale także naszych akcjonariuszy – podkreśla.

Na początku tego roku spółka informowała o postępach w rozwoju swojej technologii w zakresie wykorzystania jej w diagnostyce raka piersi. Raport z pierwszej części badania klinicznego wykazał, że procedura badania za pomocą inPROBE jest bezpieczna i może być skuteczna w uzupełnieniu procesu diagnostycznego. Spółka aktualnie przygotowuje się intensywnie do drugiej części badań klinicznych i do komercjalizacji tej technologii.

SDS Optic jak na razie nie musi się martwić o finansowanie kosztownych prac badawczo-rozwojowych platformy technologicznej inPROBE, m.in. dotyczących wykorzystania jej w nowych zastosowaniach, ponieważ może liczyć na środki udostępnione w ramach umowy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym w wysokości 10 mln euro. Pierwsza transza, 3 mln euro (ok. 13 mln zł), trafiła do spółki w marcu bieżącego roku.

SDS Optic opracował innowacyjną i unikalną w skali globalnej światłowodową mikrosondę inPROBE. Jest to biosensor o wysokim poziome czułości i specyficzności, pozwalający na wykonanie biologicznego pomiaru stężenia konkretnego biomarkera lub konretnego związku w ciele pacjenta (badanie in vivo).

Medycyna i zdrowie
Trwa IPO Diagnostyki. Co musisz wiedzieć o ofercie
Medycyna i zdrowie
Medicalgorithmics pochwalił się dużą umową. Euforia na rynku
Medycyna i zdrowie
Jest wezwanie na EMC. Warto sprzedać akcje?
Medycyna i zdrowie
Kurs PolTREGU wsparty informacją o pozyskaniu dotacji
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Medycyna i zdrowie
Wzrost o 40 proc., czyli szaleństwo na akcjach Adiuvo. Dzień czwarty
Medycyna i zdrowie
Szaleństwo na akcjach Adiuvo. Jest chętny na implant sutka