ESRS 1 i 2 tworzą podstawy systemu raportowania. Od ich lektury trzeba zacząć naukę raportowania. Wszystkie kolejne standardy tematyczne, a w przyszłości także sektorowe, odwołują się do zasad ustanowionych w ESRS 1 i wykorzystują elementy ujawnień zdefiniowane w ESRS 2.
Pierwszy z tych dwóch standardów zawiera wymogi ogólne, stosowane w przypadku każdego raportu sporządzanego zgodnie z wymogami dyrektywy CSRD. Obejmuje on dziesięć rozdziałów i siedem dodatków. W większości rozdziałów omówione są podstawowe zasady regulujące sporządzanie raportów zrównoważonego rozwoju. Wynikają one z dyrektywy CSRD, ale o ile w niej są wspomniane często w jednym zdaniu lub jego fragmencie, o tyle tu są wyjaśnione szczegółowo, z odniesieniem do praktycznych działań, które należy podjąć podczas przygotowywania raportu.
Jedną z takich zasad jest podwójna istotność. Rozdział 3 ESRS 1 definiuje, czym ona jest, na czym polegają jej dwa składowe elementy (istotność wpływu i istotność finansowa), jakie są między nimi interakcje, jakie parametry każdego z wymiarów istotności należy badać i do czego służą wyniki badania istotności. W rozdziale o łańcuchu wartości można z kolei znaleźć wyjaśnienia, w jakim stopniu informacje zawarte w raporcie powinny opierać się na danych pochodzących spoza grupy kapitałowej i co trzeba zrobić w przypadku, gdy nie wszystkie dane są łatwo dostępne.
Rozdziały 7 i 9 zawierają szczegółowe instrukcje postępowania z szacunkami, błędami, prezentowaniem informacji porównawczych, wyzwaniami dotyczącymi konsolidowania informacji w ramach grupy kapitałowej, relacji pomiędzy sprawozdaniem na temat zrównoważonego rozwoju a innymi elementami sprawozdawczości finansowej i korporacyjnej. W rozdziale 8 przedstawiona jest wymagana struktura raportów. Ostatni, 10. rozdział zawiera listę przepisów przejściowych, które ułatwiają stosowanie nowych wymogów w pierwszych latach ich obowiązywania.
ESRS 2 to standard, który zawiera wymagane ujawnienia ogólne. Jest on obowiązkowy w całości dla wszystkich spółek, czyli, w przeciwieństwie do standardów tematycznych jego zawartość nie podlega badaniu istotności. Standard składa się z pięciu rozdziałów i trzech dodatków. Pierwszy rozdział dotyczy podstaw sprawozdania na temat zrównoważonego rozwoju. Dwa zawarte w nim wymogi ujawnieniowe wskazują nam, jak opisać zakres raportu, a także wszystkie specjalne okoliczności jego sporządzenia (np. zastosowanie szacunków, zmian w metodykach liczenia wybranych wskaźników czy też korekty błędów z poprzednich okresów sprawozdawczych).