Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 28.04.2025 15:59 Publikacja: 18.06.2023 16:51
Janusz Krystosiak, dyrektor departamentu relacji inwestorskich KGHM Polska Miedź SA
Foto: materiały prasowe
Z filozoficznego punktu widzenia, mógłbym stwierdzić, że gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo, sic homo doctus fit non vi, sed saepe studendo (łac. kropla drąży kamień nie siłą, lecz częstym spadaniem, tak też człowiek nie staje się uczonym gwałtownie, lecz przez to, że często się uczy), podobnie jak w przypadku wielkich zmian i transformacji wszystko dzieje się stopniowo i z nasilającą się intensywnością. Obserwujemy to zjawisko właśnie na przykładzie ewolucji podejścia naszych interesariuszy do kwestii ESG. Ewolucja ta, tak jak w przypadku większości ruchów prospołecznych, wynikała z walki o lepsze jutro: dla nas, dla naszych dzieci, dla otaczającego nas środowiska naturalnego. Z uwagi na charakter naszej działalności kwestie ESG były poruszane w naszej spółce od wielu lat, choć nie nosiły jeszcze miana stricte ESG, a raczej CSR czy też odpowiedzialności społecznej. Obecnie tzw. era ESG sprawiła, że nie tylko zagraniczne fundusze inwestycyjne, domy maklerskie czy klienci oczekują informacji, czy działamy aktywnie w obszarze ESG, ale posiadają już ustrukturyzowane systemy ewaluacji spółek pod tym względem. Pytają o twarde dane, konkretne działania, Capexy i plany inwestycyjne, zgodność z międzynarodowymi standardami oraz o compliance z zielonym ładem UE – a my jako odpowiedzialna spółka, która stawia czoła nowym wyzwaniom, dostosowujemy naszą działalność do wymogów zrównoważonego rozwoju.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Historyczny rekord na GPW. WIG osiągnął poziom 100 tys. pkt. Jak wysoko może jeszcze zajść? - Moment bardziej odczuwalnego schłodzenia na GPW nieuchronnie się zbliża - mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Cena złota po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 3300 dolarów za uncję. Ustanowiła ona kolejny rekord. Przez pięć lat zyskała prawie tyle samo co nowojorski indeks giełdowy S&P 500.
W długim terminie złoto ma szansę osiągnąć poziom 5–6 tys. USD za uncję. Duży potencjał wzrostowy jest także w srebrze – uważa Michał Stajniak, wicedyrektor działu analiz w firmie XTB.
Sprzedaż obligacji detalicznych utrzymuje się nadal na wysokim poziomie. Niebawem oferta może się pogorszyć.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas