Wybór ram czasowych, w jakich inwestor decyduje się handlować, ma istotny wpływ na stosowaną strategię inwestycyjną i rodzaj analiz, na podstawie których podejmować będzie decyzje dotyczące kupna lub sprzedaży.
Wykresy dla daytraderów
– Przy bardzo krótkim horyzoncie inwestycyjnym trudno jest wybierać spółki na podstawie analizy fundamentalnej, zostaje więc analiza techniczna lub inne sposoby wykorzystywane przy budowie systemów transakcyjnych. Jedynym aspektem fundamentalnym, jaki można wykorzystać w przypadku krótkiego okresu inwestycji, jest gra pod ogłoszenie wyników lub pod bieżące informacje napływające ze spółek. W gruncie rzeczy przy wyborze spółek na krótki termin wiedza o ich działalności nie jest inwestorowi niezbędna, wystarczy wykres – wyjaśnia Jarosław Niedzielewski, dyrektor departamentu inwestycji Investors TFI.
Zdaniem ekspertów w bardzo krótkim horyzoncie czasowym należy unikać spółek o niskiej płynności. Czynnik ten jest jednym z kluczowych parametrów wyboru aktywów do portfela przez krótkoterminowych graczy. Dlatego jeżeli inwestor nie chce ryzykować sprzedaży akcji z kilkunastoprocentowym dyskontem, powinien wybierać spółki, na których akcje zawsze znajdą się chętni. Jak wskazuje Niedzielewski, płynne instrumenty zmniejszają ryzyko wystąpienia luk cenowych, które mogą prowadzić do strat przy krótkim okresie inwestycji. – Dlatego przy daytradingu wykorzystuje się raczej instrumenty oparte na indeksie. Jest łatwiej, płynność jest większa, a przy okazji zmniejszamy ryzyko zdarzeń specyficznych dla danej spółki – wskazuje specjalista.
Z tego powodu krótkoterminowi gracze wchodzą na rynek kontraktów terminowych, gdzie można zarabiać na niewielkich ruchach cen, otwierając i zamykając pozycje w ciągu jednej sesji. Przy takiej strategii inwestor musi poświęcić wiele czasu na obserwacje rynku oraz na dokonywanie transakcji.
Kluczowe są fundamenty
Wraz z wydłużaniem horyzontu inwestycyjnego inwestorzy częściej zwracają uwagę na sytuację finansową spółki i jej otoczenia biznesowego.