Czym jest tagowanie wielowymiarowe?
Znacznik merytoryczny zawiera w sobie pewne informacje, które zawierają atrybuty. Jeśli myślimy o znacznikach w kontekście bilansu mamy kwoty, które są w wierszach i kolumnach. Wiersz reprezentuje informację merytoryczną z taksonomii, natomiast kolumna wskazuje na okres. Kiedy dokonujemy tagowania, tworzymy ocenę kontekstu merytorycznego i czasowego. Jeśli chodzi o wielowymiarowość, to sytuacja, gdy te dwa konteksty do siebie nie pasują, np. tabela ruchów na kapitałach. Mamy tam kolumny, które wskazują na rodzaje kapitałów, dodatkowo mamy wiersze, które pokazują daty, jak i wartości merytoryczne. Jedna kwota w takiej tabeli przecina się z wartością merytoryczną w kolumnie oraz z dwoma wierszami z informacją merytoryczną i czasową. Znaczniki dedykowane tagowaniu wielowymiarowemu są zatem inne. Podział ten jest po to, żeby nie mieszać wierszy z kolumnami oraz aby zaszyć w jednym tagu trzy informacje: dwie merytoryczne oraz daty. Znacznikami wielowymiarowymi tagujemy tylko tabele wielowymiarowe. Jeśli to pomylimy, na pewno pojawią się problemy z walidacją pliku.
Jakie są największe ryzyka błędów przy tagowaniu?
Ryzyk jest kilka. Po pierwsze jest to niekompletne tagowanie. Po drugie to niepoprawne merytorycznie otagowanie, np. złe znaczniki. Po trzecie to tworzenie rozszerzeń tam, gdzie nie jest to potrzebne. Po czwarte to miksowanie różnych znaczników nie w swoich rodzinach. Po piąte stosowanie znaczników tekstowych do pozycji monetarnych. Powinniśmy się upewnić, że jak wszystko już oznaczymy, to zwracamy uwagę na atrybuty.
Czy audyt z tagowania jest obowiązkowy? Czy powinien powstać osobny raport?
Tak, raport z tagowania powinien być obowiązkowy dla spółek, które mają obowiązek przygotowania sprawozdania skonsolidowanego. Audytor musi na ten temat wydać opinię, w postaci osobnego dokumentu.
Co mamy jako efekt finalny tagowania?
W momencie gdy wygenerujemy otagowane, sprawozdanie to ma ono predefiniowaną strukturę. Dostajemy zip, który zawiera trzy foldery, z których każdy ma swoją nazwę. Jeden z nich ma nazwę reports i zawiera plik xHTML, który jest otagowanym sprawozdaniem. Pozostałe foldery zawierają informacje techniczne, które wskazują na naszą strukturę taksonomii oraz zastosowane rozszerzenia. Cały zip stanowi nasz raport roczny i cały powinien być podpisywany przez zarząd i księgowego, i cały ten zip będziemy wrzucać na bramkę ESPI. Czekamy teraz na ustawę polską, która doprecyzuje tę kwestię. Ja zakładam, że będzie to tak wyglądać.
Czy możemy spodziewać się zmiany, aktualizacji taksonomii już do sprawozdania za 2020 rok?
Tak, może tak się zdarzyć. Będzie to wybór spółki, którą wersję taksonomii wybierze.
Czy wiadomo jak wypadły testy KNF?
Poszły różnie. Dobrze, że się odbyły. My jesteśmy doradcą dla klientów i twórcą narzędzia XBRL. Testy na bramkach pokazały dużo błędów technicznych i merytorycznych, ale w końcu udało się jednak ten plik umieścić w bramce ESPI i przejść walidacje pozytywnie.