Mieszkania ciągle na fali, bo pozwalają chronić oszczędności

Zapowiada się dobry rok na rynku nieruchomości. Chętnych na mieszkania nie zabraknie, bo wciąż będą je kupować Polacy wycofujący oszczędności z banków. Straty zaczną odrabiać właściciele mieszkań na wynajem. Bloki z takimi lokalami deweloperzy mogą sprzedawać inwestorom instytucjonalnym. Wiele zależy jednak od efektywności programu szczepień i wpływu pandemii na gospodarkę.

Publikacja: 24.01.2021 18:26

Pandemia może doprowadzić do większego rozwarstwienia rynku nieruchomości. Jedne mieszkania będą szy

Pandemia może doprowadzić do większego rozwarstwienia rynku nieruchomości. Jedne mieszkania będą szybciej drożeć, inne szybciej tanieć. Zyskają większe lokale w dobrych lokalizacjach, w których można wydzielić miejsce do zdalnej pracy czy nauki.

Foto: Shutterstock

Rynek nieruchomości w 2020 rok wszedł w całkiem niezłej formie. – Okazał się nadzwyczaj odporny na wywołane wirusem zawirowania – mówi Michał Kurczycki, dyrektor generalny portalu Nieruchomości-online.pl. – Nie znaczy to, że najbliższe miesiące będą wolne od problemów. Jest duże prawdopodobieństwo, że podaż nowych inwestycji nie będzie tak duża jak w ostatnich miesiącach.

RynekPierwotny.pl szacuje, że od stycznia do końca listopada 2020 r. deweloperzy w całej Polsce mogli sprzedać 85–90 tys. mieszkań, a wprowadzić do oferty od 98 tys. do 105 tys. Sprzedaż (rok do roku) spadła o ok. 15 proc., a liczba wprowadzonych na rynek lokali o 10 proc. Wyniki są przyzwoite, biorąc pod uwagę pandemię.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Inwestycje
Wiceprezes OPTI TFI: WIG sięgnie 200 tys. pkt. Prognoza dla GPW
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Inwestycje
WIG zdobył 100 tys. pkt. Co dalej? Analityk: przestrzeń do wzrostów się zawęża
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie
Inwestycje
Złoto już powyżej 3300 dolarów za uncję
Inwestycje
Złoto może być nawet dwa razy droższe