Czy zarządy i rady nadzorcze spółek mogą pracować w pełni zdalnie?
Pandemia wywróciła naszą rzeczywistość do góry nogami. Zarówno środowisko biznesowe, jak i indywidualni obywatele znaleźli się w sytuacji bez precedensu – obostrzenia związane z koronawirusem wymusiły zmianę zwyczajów, zachowań, sposobu działania. Pandemia nie tyle wprowadziła zupełnie nowe standardy, ile zadziałała na zasadzie szkła powiększającego, uwypuklając i przyspieszając procesy obserwowane już od pewnego czasu. Postępująca automatyzacja czy digitalizacja kolejnych obszarów, systemy pracy i nauki zdalnej, nie są odkryciem ostatniego roku. Jednakże zdobyte doświadczenia sprawiły, że zaznaczyły się jeszcze mocniej. Dotychczasowe nowinki technologiczne czy dodatkowy benefit – obecnie stał się standardem, podstawą funkcjonowania wielu obszarów gospodarki i życia społecznego.
Ograniczenie bezpośrednich interakcji między ludźmi jako jeden z filarów walki z zagrożeniem pandemicznym odcisnęło mocne piętno na wielu branżach. Poważne wyzwania dotknęły wielu obszarów i wszystkich poziomów funkcjonowania firmy, w tym także zarządów i rad nadzorczych. Tam, gdzie było to możliwe, z pomocą przyszła technologia – a konkretnie digitalowe narzędzia komunikacji i współpracy na odległość. Możliwość ich wykorzystania poprzedzona została odpowiednimi zmianami legislacyjnymi.
Art. 27 ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, wprowadził istotną nowelizację kodeksu spółek handlowych, dotyczącą funkcjonowania zarządu, rady nadzorczej, zgromadzenia wspólników oraz walnego zgromadzenia. Nowelizacja usankcjonowała możliwość prowadzenia obrad i podejmowania uchwał przez organy spółek z o.o. i spółek akcyjnych w formie zdalnej. Co istotne, zmiany wprowadzone do kodeksu spółek handlowych mają charakter stały. Oznacza to, że będą obowiązywać także po zakończeniu pandemii koronawirusa.
Zmiany wprowadzone tzw. tarczą antykryzysową odwróciły dotychczas obowiązujące zasady, a ustawodawca wyszedł naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców.