E-faktura – coraz bardziej powszechna

Ustawa wprowadzająca e-faktury została przegłosowana przez Sejm. Teraz trafi do podpisu do prezydenta. Oznacza to, że od 1 stycznia 2022 r. e-faktury wejdą do użycia i będą funkcjonowały w ramach Krajowego Systemu e-Faktur. - Na czym dokładnie polega e-faktura i czy na pewno dobrze ją rozumiemy? - Co ta zmiana oznacza dla przedsiębiorców? Pytania zadaje: MAGDALENA RACZEK- -KOŁODYŃSKA wiceprezes Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych Odpowiada: TOMASZ KUCIEL, CEO EDISON S.A.

Publikacja: 27.11.2021 18:55

E-faktura – coraz bardziej powszechna

Foto: materiały prasowe

 

Czym jest e-faktura? Jakie elementy musimy sprawdzić, żeby mieć pewność, że mamy do czynienia z e-fakturą?

Elektroniczna faktura to taka, która jest wystawiona oraz przesłana do nabywcy w formacie elektronicznym. To nic innego jak cyfrowy dokument w popularnym formacie wymiany danych, np. XML. Elektroniczna faktura jest cyfrowym odpowiednikiem tradycyjnej, papierowej faktury. Lub jeszcze inaczej – przez fakturę elektroniczną rozumie się fakturę w formie elektronicznej wystawioną i otrzymaną w dowolnym formacie elektronicznym.

Obecnie wszystkie przepisy dotyczące faktur w formie elektronicznej zawarte są w ustawie o podatku od towarów i usług (VAT) oraz w ustawie o elektronicznym fakturowaniu w zamówieniach publicznych, koncesjach na roboty budowlane lub usługi oraz partnerstwie publiczno-prywatnym. Nie ma jednak – jak było to w przeszłości – żadnych przepisów wykonawczych dotyczących takich faktur.

Magdalena Raczek-Kołodyńska, wiceprezes Zarządu Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, koordynator pro

Magdalena Raczek-Kołodyńska, wiceprezes Zarządu Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, koordynator projektu "AKADEMIA PARKIETU dla zaawansowanych inwestorów i emitentów"

materiały prasowe

W jakim formacie może być e-faktura?

Jak wynika z art. 2 pkt 32 ustawy VAT, fakturami elektronicznymi są faktury wysyłane w formie ustrukturyzowanych komunikatów (jak np. XML), jak i w innych formatach elektronicznych (np. w formacie PDF). Użycie przez ustawodawcę spójnika „i" (a nie „lub") oznacza, że warunki wystawienia i otrzymania w dowolnym formacie elektronicznym muszą być spełnione łącznie. W konsekwencji fakturami elektronicznymi mogą być tylko faktury przesyłane w formie elektronicznej.

A czy działa to też w drugą stronę? Czy każda faktura przesyłana w formie elektronicznej jest fakturą elektroniczną?

Nie. Faktury wystawione w formie elektronicznej, a następnie wydrukowane i przekazane w formie papierowej, nie są fakturami elektronicznymi. Nie są też nimi faktury wystawione w formie papierowej, a następnie zeskanowane i przesłane lub udostępnione w formie elektronicznej. Faktura przesyłana w formie elektronicznej to pojęcie szersze.

Wniosek taki płynie z przepisów art. 106g ust. 3 oraz art. 106n ust. 1 ustawy VAT. Pierwszy ze wskazanych przepisów dotyczy faktur przesyłanych w formie elektronicznej, zaś drugi – faktur elektronicznych. Wynika z nich, że fakturami przesyłanymi w formie elektronicznej są nie tylko faktury elektroniczne, ale również faktury wystawione w formie papierowej, a następnie zeskanowane i przesłane lub udostępnione w formie elektronicznej. To prawda, jest to nieco skomplikowane.

Czy potrzebna jest zgoda na taką formułę dokumentacji odbiorcy faktury?

Tak. Stosowanie faktur elektronicznych wymaga akceptacji odbiorcy faktury. Akceptacji nie wymaga natomiast przesyłanie w formie elektronicznej faktur, które w świetle powyższych wyjaśnień fakturami elektronicznymi nie są. Akceptacja ta może zostać wyrażona w dowolnej formie, w tym ustnie lub w sposób dorozumiany, np. przez opłacenie faktury przesłanej w formie elektronicznej.

Przypomnę – skan faktury wystawionej w formie papierowej nie jest fakturą elektroniczną. Nie ma jednak przeszkód, aby faktura wystawiona w formie papierowej została zeskanowana i przesłana nabywcy w formie elektronicznej (skanu).

W jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo e-faktur?

E-dokumenty, w tym e-faktury, podlegają oczywiście specyficznym wymogom zabezpieczeń. W sytuacji, gdy mówimy jedynie o nieedytowalnych plikach będących „obrazami" klasycznych, papierowych faktur, zabezpieczenia sprowadzają się do standardowej procedury danego przedsiębiorstwa, które dba o przechowywane dane poprzez takie elementy jak: programy antywirusowe, hasła, organizacja osób uprawnionych do wglądu w dokumenty, bezpieczeństwo sieci itd. W dzisiejszych czasach to absolutny standard.

Na co należy zwrócić uwagę, gdy chcemy powierzyć system wystawiania, przechowywania i „obróbki" e-faktur wyspecjalizowanej firmie?

Przede wszystkim taka firma musi posiadać profesjonalny, aktualny certyfikat, np. ISO dla świadczenia usług z zakresu przetwarzania danych w systemach informatycznych. Certyfikat ISO 27001 to międzynarodowa norma standaryzująca systemy zarządzania bezpieczeństwem informacji w przedsiębiorstwie, przy czym weryfikacja standardów odbywa się cyklicznie, konieczne jest zatem odnawianie certyfikatu co trzy lata. Istotnym elementem powinny być jasne zasady tworzenia kopii zapasowej danych.

Bardzo ważne jest także zabezpieczenie dostępu do danych (generalizując – każda faktura jest zbiorem danych wrażliwych). Czyli np. strony portali do wystawiania i obróbki e-dokumentów muszą być zabezpieczane szyfrowaniem SSL/TSL. Konieczne jest także zapewnienie stałego kontaktu ze wsparciem technicznym: klient w przypadku jakichkolwiek problemów z systemem nie może być pozostawiony sam sobie.

W jakim obszarze stosowanie e-faktur będzie obowiązkowe?

Fakturowanie elektroniczne (e-fakturowanie) zostało uwzględnione w sztandarowej inicjatywie Komisji Europejskiej noszącej nazwę: „Europejska agenda cyfrowa". Kładzie ona nacisk na osiągnięcie jednolitego rynku cyfrowego i wzywa do usunięcia prawnych i technicznych barier, które uniemożliwiają masowe przyjęcie e-fakturowania. Masowe wprowadzenie e-fakturowania w UE umożliwiłoby osiągnięcie znaczących korzyści ekonomicznych i szacuje się, że przejście z faktur w formie papierowej na e-faktury przyniesie oszczędności rzędu 240 mld EUR w okresie sześciu lat.

Komisja Europejska chce, by w najbliższych latach e-fakturowanie stało się główną metodą fakturowania w Europie. W tym celu ściśle współpracuje ona z państwami członkowskimi i wszystkimi innymi zainteresowanymi stronami, które będą miały do odegrania rolę w osiągnięciu tego celu i stworzeniu odpowiedniego środowiska dla powszechnego wprowadzenia stosowania e-fakturowania.

W jakich państwach zostały już wprowadzone faktury elektroniczne? Jak wypada na ich tle Polska?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że Polska jest czwartym krajem w Unii Europejskiej, który wprowadza e-fakturę. Takie rozwiązanie wprowadziły już Hiszpania, Portugalia i Włochy, z kolei Francja wyznaczyła termin na rok 2025. Polskie przepisy zostały oparte głównie na wzorcu włoskim, gdzie e-fakturę udostępniono już w roku 2017 i po okresie przejściowym jest tam obowiązkowa od roku 2019.

23 listopada 2018 r. polski parlament przyjął ustawę o elektronicznym fakturowaniu w zamówieniach publicznych, koncesjach na roboty budowlane lub usługi oraz partnerstwie publiczno-prywatnym. Cele wprowadzonych zmian to: rozwijanie tzw. gospodarki cyfrowej, ograniczenie używania papieru, a także oszczędność czasu i pieniędzy dla przedsiębiorców i instytucji publicznych. Wprowadzone zmiany wynikają z przepisów UE.

Od 18 kwietnia 2019 r. zamawiający muszą być przygotowani na odbiór faktury w postaci dokumentu elektronicznego o określonej przepisami strukturze. Mają mieć one odpowiedni format, co oznacza, że jest to faktura ustrukturyzowana. Daje to możliwość automatycznego przetwarzania przez systemy informatyczne, bez potrzeby uczestnictwa pracownika w tym procesie, w przeciwieństwie do faktur w formacie PDF czy papierowych, które wymagają ręcznego wprowadzania danych do systemu księgowego. Ponadto 1 kwietnia 2019 r. udostępniono PEF, czyli Platformę Elektronicznego Fakturowania, tj. narzędzie służące do realizacji tego obowiązku.

Czym jest PEF?

Platforma Elektronicznego Fakturowania to narzędzie służące do realizacji obowiązku stosowania faktur elektronicznych w zamówieniach publicznych. To właśnie dla przedsiębiorców i jednostek publicznych uruchomiono tę specjalną platformą do obiegu faktur ustrukturyzowanych, z której można bezpłatnie korzystać przez stronę internetową. Duże podmioty mogą zintegrować się z tą platformą, czyli automatycznie pobierać faktury z systemu. Inne ustrukturyzowane dokumenty, z których można korzystać w ramach PEF, to: zamówienie dostawy, awizowanie dostawy, potwierdzenie dostawy, faktura korygująca lub nota księgowa.

Dla wykonawców wprowadzono możliwość wystawiania i wysyłania ustrukturyzowanych faktur elektronicznych. Natomiast dla zamawiającego wprowadzono obowiązek odbioru od wykonawcy ustrukturyzowanych faktur elektronicznych przesłanych za pośrednictwem platformy. Pozostałe dokumenty obsługiwane na platformie są wymieniane między stronami na zasadzie dobrowolności.

Platforma Elektronicznego Fakturowania działa w sieci Peppol, co umożliwia szybkie i bezpłatne połączenie z innymi dostawcami oraz urzędami w Unii Europejskiej. W II kwartale 2022 r. planowane jest uruchomienie obsługi kolejnych typów dokumentów na PEF: noty korygującej oraz rozszerzonej faktury specjalizowanej, obsługującej wymagania dostawców usług sektorowych, takich jak telekomunikacja czy energetyka. Ponadto, planuje się wdrożenie usługi odpowiedzi na przesłany dokument, co ułatwi i skróci czas jego obiegu.

Jakie są jeszcze korzyści z korzystania z PEF?

Założeniem projektu PEF była dematerializacja faktur i innych dokumentów przesyłanych pomiędzy zamawiającym a dostawcą. Proces ten przeprowadzany był stopniowo. PEF rozpoczęło się od obszaru Government to Business (G2B). Jednak założenia projektu od samego początku sięgały znacznie dalej. Działania, rozpoczęte na gruncie zamówień publicznych, miały na celu rozpowszechnić praktykę elektronicznego fakturowania również w środowisko Business to Business (B2B). Komisja Europejska cały czas dąży do tego, by elektroniczne faktury stały się głównym sposobem rozliczeń w całej Unii Europejskiej. W myśl tych aktywności e-faktury mają stać się docelową formą rozliczania realizowanych transakcji biznesowych. O korzyściach wynikających z tego typu rozwiązania nikogo przekonywać nie trzeba. Automatyzacja powtarzalnych czynności, obniżenie kosztów związanych z obsługą i archiwizacją dokumentów, a finalnie dbałość o środowisko, to tylko namiastka zalet wynikających ze stosowania faktur elektronicznych.

Dużo słyszy się obecnie o kolejnej inicjatywie ustawodawców – Krajowym Systemie e-Faktur. Na czym on polega?

Krajowy System e-Faktur (KSeF) to system teleinformatyczny opracowywany przez Ministerstwo Finansów, którego zadaniem będzie gromadzenie wszystkich e-faktur wystawianych przez przedsiębiorców. Zaletą wprowadzenia KSeF ma być m.in. automatyzacja procesu związanego z przeprowadzaniem kontroli podatkowych – skrócenie ich czasu i mniejsze zaangażowanie w to przedsiębiorców.

W 2022 roku będzie miał on jeszcze charakter fakultatywny. Wprowadzająca go ustawa reguluje możliwość wystawiania faktur ustrukturyzowanych jako jednej z dopuszczanych form dokumentowania transakcji obok faktur papierowych i obecnie występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych.

Jaki jest pomysł resortu finansów na system do wystawiania e-faktur?

KSeF jest systemem teleinformatycznym, w ramach którego będą obowiązywały (z pewnymi wyjątkami) obecne zasady wystawiania faktur. W 2022 roku, kiedy system będzie jeszcze fakultatywny, będzie to wyglądało w następujący sposób: odbieranie faktur ustrukturyzowanych przy użyciu KSeF będzie wymagało akceptacji odbiorcy takiej faktury. Wyrażanie zgody powinno odbywać się na identycznych zasadach, jakie obowiązują dla faktur elektronicznych. System nie będzie obsługiwał procesu akceptacji nabywcy co do sposobu otrzymania faktur ustrukturyzowanych. W sytuacji gdy odbiorca faktury ustrukturyzowanej nie wyrazi zgody na jej otrzymanie przy użyciu KSeF, wystawca zachowa prawo do wystawienia faktury ustrukturyzowanej w systemie, a wystawioną w ten sposób fakturę będzie zobowiązany przekazać odbiorcy w inny uzgodniony z nim sposób, np. e-mailem w postaci elektronicznej lub papierowej. Projektowane rozwiązanie będzie oparte na modelu poświadczeń, tzn. wymagana będzie autoryzacja danej osoby w systemie.

Kto będzie miał możliwość korzystania z KSeF?

Faktury będą przygotowywane bezpośrednio w programach finansowo-księgowych podatnika oraz przesyłane do systemu poprzez API. Po uwierzytelnieniu się w systemie podatnik będzie mógł korzystać z KSeF w zakresie przeglądania wystawiania i otrzymywania faktur ustrukturyzowanych, a także będzie mógł przesłać w formacie XML lub przekonwertować do PDF fakturę lub paczkę faktur. Poza podatnikiem faktury ustrukturyzowane będzie mógł wystawić lub będzie mógł mieć do nich dostęp podmiot uprawniony przez tego podatnika. Wprowadza się możliwość nadania uprawnień do korzystania z KSeF np. dla biura rachunkowego lub konkretnej osoby fizycznej. Każdy podatnik poprzez indywidualne konto w systemie e-faktur będzie mógł wystawić fakturę z wykorzystaniem wzoru zamieszczonego na elektronicznej platformie usług administracji publicznej.

Jakie będą faktyczne korzyści dla państwa z wprowadzenia KSeF?

Projektowane rozwiązanie ma uszczelnić system podatkowy, a zarazem ograniczyć nieprawidłowości w rozliczaniu podatku VAT. Ma też przyczynić się do poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej przez podatników poprzez łatwiejszy oraz szybszy dostęp do dokumentów. Wprowadzenie elektronicznego ustandaryzowanego wzoru faktury powinno doprowadzić do zwiększenia bezpieczeństwa transakcji handlowych. Możliwość zautomatyzowania procesów księgowych znacząco wpłynie na zmniejszenie liczby błędów wywołanych czynnikiem ludzkim. Zakłada się, iż to rozwiązanie przyczyni się nie tylko do wzmocnienia kontroli prawidłowości rozliczania podatku VAT, ale także uproszczenia samego procesu kontroli rozliczeń u przedsiębiorców, z uwagi na możliwość zdalnego monitorowania przez organy podatkowe obrotu dokumentowanego fakturami. Proponowane rozwiązanie umożliwi także zwiększenie dochodów budżetu państwa w wyniku zakładanego zwiększenia poboru podatku VAT na każdym etapie obrotu towarami i usługami.

Kiedy KSeF zacznie nas obowiązywać?

7 października 2021 Ministerstwo Finansów opublikowało na swojej stronie komunikat o rozpoczęciu testów Krajowego Systemu e-Faktur. Do testowania mogą przystąpić podmioty zajmujące się rozwojem oprogramowania do fakturowania.

Celem pilotażu jest przetestowanie nowego rozwiązania przez zainteresowane podmioty zajmujące się rozwojem oprogramowania do fakturowania. Pilotaż ma umożliwić dostosowanie systemów informatycznych do wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur, który zostanie udostępniony przez Ministerstwo Finansów w styczniu 2022 r. w wersji fakultatywnej. Faktury wystawione podczas testów nie będą wywierać żadnych skutków prawnych. Po określonym czasie będą usuwane z systemu. W środowisku testowym Ministerstwo Finansów zaleca używanie anonimowych danych.

Kiedy wystawianie e-faktur może stać się obowiązkowe?

2 listopada br. MF opublikowało na swojej stronie komunikat, że Sejm przegłosował projekt ustawy wdrażającej w Polsce Krajowy System e-Faktur. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Tak jak zostało wspomniane, od stycznia 2022 r. polscy przedsiębiorcy będą korzystać z e-faktury dobrowolnie. Będzie to jedna z dopuszczalnych form dokumentowania sprzedaży obok faktur papierowych i obecnie już funkcjonujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. Ministerstwo Finansów zakłada, że od?2023 r. korzystanie z e-faktur będzie już przetestowane, a co za tym idzie, obowiązkowe.

Jaki będzie wpływ takiego rozwiązania na kontrole fiskusa?

Na pewno proponowane zmiany mają charakter uszczelniający system podatkowy. Wpływają na skrócenie czasu dostępu do danych analitycznych. Umożliwią bieżące monitorowanie transakcji, jak również analizę zdarzeń gospodarczych jeszcze przed terminem wskazanym dla składania deklaracji podatkowych. Usprawnią procesy analityczne związane z łączeniem płatności z fakturą. Umożliwią także optymalne wykorzystanie rozwiązań związanych z stosowaniem środków służących zabezpieczeniu należności budżetu państwa poprzez zatrzymanie środków na rachunku bankowym.

Będą też podstawowym źródłem informacji niezbędnym do właściwego typowania podejrzanych transakcji. Minimalny zakres informacji znajduje się obecnie w ewidencji VAT, przesyłanej w formie plików JPK_VAT. Pozyskanie dodatkowych informacji pozwoli również na zwiększenie efektywności prowadzonych analiz, które w istotnym zakresie będą mogły zostać zautomatyzowane i scentralizowane. Szybszy dostęp do tych informacji pozwoli zbudować o wiele skuteczniejszy system zarządzania i kontroli podatku VAT, efektywnie identyfikować przestępcze łańcuchy transakcji oraz eliminować proceder wystawiania pustych faktur na o wiele wcześniejszym niż obecnie etapie. Zwiększy się szybkość wymiany danych w kontaktach między kontrahentami a administracją skarbową. Organy podatkowe będą dysponować dokładniejszymi danymi o obiegu faktur w gospodarce.

Czyli same plusy. A jakieś wady?

Wciąż trwają prace nad KSeF-em, wciąż jest więc wiele niewiadomych. Jak np. będą transferowane dane pomiędzy centralnym KSeF a systemami rozliczeniowymi podatników? Kto ponosi odpowiedzialność za archiwizację dokumentów i ewentualną ich utratę? Kto odpowiada za problemy techniczne systemu czy też za błędy osób wystawiających faktury? Ponadto, wystawiający e-faktury będą musieli korzystać z systemu informatycznego, nad którym nie mają kontroli (np. nie mogą go sami zabezpieczyć przed wyciekiem danych czy atakami hakerów).

To część komentarzy zgłoszonych podczas konsultacji. Ministerstwo Finansów zapewnia, że przyjęty przez rząd pod koniec sierpnia 2021 projekt ustawy uwzględnia uwagi zgłoszone podczas konsultacji podatkowych z przedsiębiorcami.

A jakie będą plusy KSeF-a dla samych przedsiębiorców?

Wprowadzenie elektronicznego ustandaryzowanego wzoru faktury powinno doprowadzić do zwiększenia bezpieczeństwa transakcji handlowych. Możliwość zautomatyzowania procesów księgowych znacząco wpłynie na zmniejszenie liczby błędów wywołanych czynnikiem ludzkim. Do tego nastąpi uproszczenie samego procesu kontroli rozliczeń u przedsiębiorców, z uwagi na możliwość zdalnego monitorowania przez organy podatkowe obrotu dokumentowanego fakturami.

Podatnicy, którzy zdecydują się wystawiać faktury ustrukturyzowane za pośrednictwem KSeF, zostaną zwolnieni z obowiązku ich przechowywania i archiwizacji przez dziesięć lat. W KSeF to administracja podatkowa zapewnia przez dziesięć lat przechowywanie wystawionych za jego pośrednictwem faktur, a gdy ustawowy okres nie jest wystarczający dla potrzeb podatnika, dopuszcza się dalsze przechowywanie faktur ustrukturyzowanych poza KSeF, do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Ponadto dla podatników wystawiających w danym okresie rozliczeniowym wyłącznie faktury ustrukturyzowane oraz spełniających pozostałe przewidziane w przepisach warunki, projektowana ustawa wprowadza preferencję w postaci skróconego do 40 dni terminu zwrotu podatku VAT. KSeF oznacza także uproszczenie procesów wystawiania faktur. Natomiast z ekonomicznego punktu widzenia będą to duże oszczędności kosztowe.

Upowszechnienie e-faktur w polskim obrocie gospodarczym

W polskim prawie podatkowym w ostatnich latach nastąpiła istotna zmiana przepisów dotyczących obsługi faktur elektronicznych:

1) DOMYŚLNA ZGODA

Zniesiono obowiązek uzyskania na otrzymywanie e-faktur uprzedniej zgody odbiorcy. Obecnie akceptacja klienta co do zgody na przesyłanie e-faktury wciąż jest wymagana, ale już nie na piśmie. Przedsiębiorcy mogą porozumieć się słownie z klientem i umówić się na wysłanie faktury online. Można również bez wcześniejszego porozumienia przesłać nabywcy fakturę drogą elektroniczną i jeśli ten opłaci ją, uznaje się, że wyraża zgodę.

2) DOWOLNY FORMAT

Faktura elektroniczna może być przesyłana w dowolnym formacie elektronicznym. Wybór formatu, w którym wysyłana może być e-faktura, zależy od wystawcy dokumentu. Może to być tekst, zdjęcie lub format tekstowo-graficzny, wysłany pocztą e-mail jako załącznik: PDF, DOC, JPEG, PNG, TXT, HTML itd. Ta różnorodność może stanowić barierę dla odbiorców e-faktur podczas wykorzystywania tych dokumentów.

3) BRAK OGRANICZEŃ VAT

Zniesiono ograniczenia w odliczaniu VAT z faktur elektronicznych, które wydrukowano na potrzeby akceptacji i dekretacji księgowej,

4) ARCHIWIZACJA ELEKTRONICZNA REKOMENDOWANA

Zniesiono obowiązek przechowywania faktur wyłącznie w formie papierowej, archiwizacja faktur w postaci elektronicznej jest nie tylko dopuszczalna przez organy podatkowe, ale również pożądana.

5) UŁATWIONA PROCEDURA PODPISU

Zniesiono obowiązek podpisywania faktur elektronicznych kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Inwestycje
Tomasz Bursa, OPTI TFI: WIG ma szanse na rekord, nawet na 100 tys. pkt.
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Inwestycje
Emil Łobodziński, BM PKO BP: Nasz rynek pozostaje atrakcyjny, ale...
Inwestycje
GPW i rajd św. Mikołaja. Czy to może się udać?
Inwestycje
Co dalej z WIG20? Czy zbliża się moment korekty spadkowej?
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Inwestycje
Ropa naftowa szuka pretekstu do ruchu w górę
Inwestycje
O tym huczy cała Wall Street. Jak Saylor zahipnotyzował inwestorów?