Firmy zarabiają na transformacji cyfrowej, my możemy na ich akcjach

Nowe technologie, telekomunikacja, motoryzacja, e-handel, banki, zielona energia – zdaniem ekspertów właśnie w tych branżach należy szukać spółek, w które warto inwestować. Część z nich ma szanse na dalszy rozwój i wzrost kursów akcji, inne na odbicie po nieudanym 2021 r.

Publikacja: 22.01.2022 16:28

Firmy zarabiają na transformacji cyfrowej, my możemy na ich akcjach

Foto: AdobeStock

Rynek w ubiegłym roku okazał się nieprzewidywalny. Przyczyn było wiele. Główne to: kolejne warianty koronawirusa, szybko zwiększająca się inflacja, zaostrzenie polityki monetarnej w celu złagodzenia wzrostu cen, niestabilna sytuacja polityczna, a w drugiej połowie 2021 r. wyhamowanie dynamiki chińskiego PKB. W tym roku nadal trzeba się spodziewać dużej zmienności, co wcale nie znaczy, że nie będzie można zarobić.

Bo na ubiegłoroczne wyniki, osiągnięte przecież na nieprzewidywalnym rynku, inwestorzy nie mogą narzekać. WIG wzrósł w 2021 r. o około 21,5 proc., WIG20 – o ponad 14 proc., a mWIG40 – powyżej 33 proc.

Zdecydowany wzrost podstawowego indeksu, WIG, rozpoczął się w pierwszych dniach maja. Po małych zawirowaniach we wrześniu WIG piął się w górę do pierwszych dni listopada. Podobnie zachowywał się WIG20 i WIG40, choć skala wzrostu tego ostatniego była znacznie większa. Co prawda kolejne tygodnie listopada i grudnia dla polskiej giełdy nie były już tak dobre.

Optymizm panował również za oceanem. Indeks S&P 500 zyskał ponad 28 proc., choć jesienna korekta również go nie ominęła. Między początkiem września a początkiem października 2021 r. wskaźnik ten stracił 5,2 proc.

Foto: GG Parkiet

Wszystko to działo się w coraz gorszej sytuacji makroekonomicznej i przy rosnących kłopotach wielu branż. W tym roku mogą one odzyskiwać kondycję, choć w wielu przypadkach potrzeba na to dłuższego czasu. Na razie dobrze się mają firmy inwestycyjne, producenci maszyn, sprzętu medycznego. Coraz lepiej radzą sobie banki, energetyka, spółki finansowe i surowcowe.

Najatrakcyjniejsze sektory

Praca zdalna przyspieszyła zapotrzebowanie na komputery, oprogramowanie oparte na chmurze, chipy i półprzewodniki.

Analitycy Zacks Investment Management (firma doradztwa inwestycyjnego zarządzająca też aktywami) podkreślają, że technologie stanowią 27 proc. globalnej wartości transakcji wynoszącej 1,2 bln USD. To rekordowa kwota. Drugie miejsce zajmuje opieka zdrowotna z 10,5-proc. udziałem. Na kolejnych miejscach znajdują się: nieruchomości, finanse, media, energia i telekomunikacja.

Zaczyna też rosnąć produkcja przemysłowa w strefie euro, choć działalność fabryk jest utrudniona z powodu ograniczeń związanych z podażą. Przedsiębiorcy obawiają się wciąż niedoboru półproduktów z powodu zerwanych łańcuchów dostaw w wyniku pandemii i tworzą zapasy. Popyt wciąż przewyższa podaż, więc rosną ceny towarów. Wysoka inflacja i coraz wyższe stopy procentowe mogą ograniczać konsumpcję.

W takiej sytuacji eksperci radzą, by wybierać z najatrakcyjniejszych sektorów spółki o średniej kapitalizacji, które szybciej dopasowują się do sytuacji rynkowej niż wielkie koncerny. Warto zwracać uwagę na firmy o niskiej wycenie wskaźnikowej, ponieważ sprzyja im ożywienie gospodarcze i prognozy wzrostu inflacji w kolejnych miesiącach. Z drugiej strony, zdaniem części analityków, lepiej ograniczać w portfelu udział spółek wzrostowych, których wyceny są już bardzo wysokie.

Bez technologii ani rusz

W kręgu zainteresowań inwestorów nadal będą spółki z sektora TMT (technologie, media, telekomunikacja), odgrywające coraz większą rolę w życiu społecznym. Firma doradcza PwC podkreśla niebagatelne znaczenie tego sektora w walce z kryzysem klimatycznym. Nowe technologie to oprogramowanie, narzędzia i infrastruktura sieciowa umożliwiająca pracę zdalną i wspierająca zrównoważony rozwój.

Przyszłość należy do blokchaina, chmury obliczeniowej, sieci 5G, internetu rzeczy, wirtualnej rzeczywistości i automatyzacji procesów. Analitycy podkreślają, że narzędzia oparte na chmurze ograniczają konieczność podróży. Z kolei sieć 5G pozwoli wielu branżom ograniczyć zużycie energii przy przesyłaniu dużej liczby danych, ale również podłączyć wszystkie urządzenia w celu optymalizacji zużycia energii.

Według wyliczeń Huawei, wprowadzenie 5G może pomóc w zmniejszeniu globalnej emisji dwutlenku węgla o pół miliarda ton do 2030 r. i może zmniejszyć emisję w łańcuchu dostaw o 30 proc. do 2025 r. Branży TMT będzie więc sprzyjać uwzględnianie czynników ESG (środowisko naturalne, społeczeństwo i ład korporacyjny) w ocenie ryzyka przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Dotyczy to zarówno firm inwestycyjnych, jak i inwestorów indywidualnych.

W dalszym ciągu będzie rosło zapotrzebowanie na komputery, oprogramowanie oparte na chmurze i chipy. Analitycy Haitong Banku podkreślają, że firmy z sektora TMT należą do największych długoterminowych beneficjentów transformacji cyfrowej przedsiębiorstw i codziennego życia. Eksperci tego banku preferują spółki o subskrypcyjnym i skalowalnym modelu biznesowym (np. SaaS) oraz osiągające przychody w dolarach lub euro.

Dobre perspektywy ma rynek e-commerce, który rozwija się od kilku lat, a pandemia ten wzrost przyspieszyła. Dalszy rozwój handlu internetowego będzie wspierany przez płatności odroczone i otwartą bankowość. Szanse na największe zyski będą miały przede wszystkim te e-sklepy, które dysponują aplikacjami mobilnymi i już wyruszyły za granicę lub planują to zrobić w najbliższym czasie.

Rosnąca siła e-handlu

Ważnym trendem jest i będzie w przyszłości rozwój sprzedaży online w nowych kanałach. Pomagają w tym marketplace – platformy skupiające wiele sklepów w jednym miejscu. Dzięki nim sprzedawcy ograniczają wydatki na inwestycje i marketing, zyskują wiarygodność, a klienci mają dostęp do licznych sklepów i towarów w jednym miejscu.

Analitycy Ipopemy Securities oczekują dalszego rozwoju sektora e-commerce, szybszego w porównaniu z całym rynkiem detalicznym. Rozwojowi e-handlu będzie sprzyjać nie tylko przyzwyczajenie klientów do tej formy zakupów, ale również rosnące ceny. Zakupy online są nie tylko bezpieczniejsze w czasie pandemii, wygodniejsze i szybsze, ale także tańsze.

Na warszawskiej giełdzie przybywa spółek z tego sektora. Oprócz Allegro, od roku notowany jest Answear.com, a od lipca Shoper, spółka dostarczająca rozwiązania dla e-sklepów. Niebawem na naszym parkiecie pojawią się kolejne firmy z tej branży. Znacznie więcej możliwości inwestycyjnych jest na rynkach zagranicznych dostępnych poprzez krajowe biura maklerskie.

Odbicie w motoryzacji

Z powodu niedoboru materiałów w 2021 r. ucierpiała motoryzacja. Koncerny samochodowe były zmuszone do ograniczania produkcji. Z kolei brak części zamiennych odbił się na firmach świadczących usługi naprawcze. Wszystko to może się zmienić, gdy normalnie zaczną działać łańcuchy dostaw. Zyskają na tym nie tylko usługodawcy, ale również dystrybutorzy coraz droższych części zamiennych. Zwłaszcza że brak dostaw nowych aut w 2021 r. i rosnące ceny samochodów przyczyniły do dłuższego wykorzystywania już używanych pojazdów.

Analitycy oczekują wzrostu sprzedaży pojazdów w drugiej połowie 2022 r. To dobra prognoza również dla producentów części samochodowych i dla platform pośredniczących w sprzedaży aut na rynku wtórnym.

Zielona energia i banki

Będzie rosło zainteresowanie inwestycjami w firmy specjalizujące się w technologiach dla OZE i w wytwarzaniu energii ze źródeł odnawialnych. Wprawdzie nowelizacja ustawy o OZE zakładająca, że nowi prosumenci od 1 kwietnia 2022 r. będą rozliczać się na zasadzie net-billingu, z możliwością sprzedaży nadwyżki energii do sieci, obniży atrakcyjność montażu paneli, ale przy wzroście cen energii fotowoltaika pozostanie opłacalna.

Instytut Energii Odnawialnej prognozuje, że 2022 r. będzie szczególnie dobry dla firm, które wpiszą się w szersze zmiany w całej energetyce, gorszy natomiast dla tych, które nie zdążą się przestawić i skorzystać z nowych możliwości. Najlepsze perspektywy są przed firmami świadczącymi usługi dla klientów biznesowych.

Beneficjentem podwyżek stóp procentowych, które rozpoczęły się jesienią 2021 r., będą banki. Ekonomiści twierdzą, że im stopy będą wyższe, tym lepszy będzie wynik odsetkowy banków. Trudno oczekiwać, że instytucje te zaczną obniżać opłaty i prowizje albo znacząco podwyższać oprocentowanie lokat; nie muszą tego robić, ponieważ wciąż borykają się z nadpłynnością. Ich przychody będą więc rosły, choć istnieje ryzyko związane z portfelem kredytów walutowych.

Analitycy Ipopemy Securities preferują więc banki o niskim ryzyku lub bez ekspozycji na ryzyko walutowe, z silnym segmentem korporacyjnym, ale zarabiające też na kredytach detalicznych. Stawiają na Pekao, ING Bank Śląski, PKO BP i Alior Bank. Uważają także, że w notowaniach tych spółek został już uwzględniony wpływ podwyżek stóp.

Inwestorzy chętnie kupowali akcje banków w ubiegłym roku. Mimo wciąż napiętej sytuacji między frankowiczami a bankami, w 2021 r. indeks WIG-banki wzrósł o ponad 81 proc. Lepszy okazał się tylko wskaźnik WIG-odzież, który zyskał prawie 84 proc.

Prognozy dla branży odzieżowej nadal są dobre. Analitycy przewidują, że być może już w tym roku będziemy równie często wymieniać garderobę jak przed pandemią.

Ważna selekcja

Większość producentów gier w ubiegłym roku zawiodła, ale teraz spółki te mają szanse na odbicie, a ich niskie wyceny zachęcają do inwestycji. Właśnie ze względu na atrakcyjne ceny akcji Ipopema Securities preferuje deweloperów mobilnych. Pozytywnie ocenia firmę 11 bit studios, ponieważ spółka ma najbardziej zaawansowane projekty wśród deweloperów premium. Zwraca też uwagę na PlayWay.

Analitycy Ipopema Securities są pozytywnie nastawieni również do deweloperów mieszkaniowych, choć nie sprzyjają im rosnące ceny materiałów budowlanych. Ich zdaniem spółki notowane na warszawskiej giełdzie nadal będą osiągać dobre wyniki. ¶

Inwestycje
Daniel Kostecki, CMC Markets: Za wcześnie, by mówić o przełomie na GPW
Inwestycje
Ceny ropy w 2025 r.: Citibank podwyższa prognozę, EIA obniża
Inwestycje
Piotr Kuczyński, DI Xelion: Trump straszy cłami, ale docelowo będą dużo niższe
Inwestycje
Michał Wojciechowski, BM mBanku: Dywersyfikacja ratuje początkujących
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Inwestycje
Co prognozują krajowe instytucje na ten rok? Prezentujemy zestawienie
Inwestycje
Masz gotówkę i chcesz zainwestować w obligacje? Tłumaczymy, jak to zrobić