Jedni szukają kapitału, inni zysków
Crowdfunding. W Polsce ten sposób inwestowania jest w fazie rozwoju, choć najstarsza platforma, Beesfund, ma już prawie 10 lat. I, jak podkreśla jej prezes, startuje na niej więcej firm niż na NewConnect.
Obrazy nie tylko za miliony
Rekordy cenowe: 13,44 mln zł za „Dwie mężatki" Andrzeja Wróblewskiego czy 13,6 mln zł za „Bambini" (83 rzeźby dziecięcych sylwetek) Magdaleny Abakanowicz, robią wrażenie. Jednak o kondycji rynku sztuki lepiej świadczy wzrost obrotów i cen znacznie tańszych prac, które są w zasięgu mniej zamożnych kolekcjonerów. A tych wciąż przybywa.
Wskazana duża ostrożność
Trudna sytuacja pandemiczna, wysoka inflacja, zmiana polityki pieniężnej banków centralnych – wszystko to powoduje wielką niepewność na rynkach. Ekonomiści są jednak niemal zgodni, że na akcjach wciąż będzie można zarobić. A wyniki inwestycji w obligacje powinny być lepsze niż w 2021 r.
Firmy zarabiają na transformacji cyfrowej, my możemy na ich akcjach
Nowe technologie, telekomunikacja, motoryzacja, e-handel, banki, zielona energia – zdaniem ekspertów właśnie w tych branżach należy szukać spółek, w które warto inwestować. Część z nich ma szanse na dalszy rozwój i wzrost kursów akcji, inne na odbicie po nieudanym 2021 r.
Zboża: tegoroczny hit inwestycyjny
Najmocniej wzrosły ceny produktów rolnych, na przykład owsa, kawy, rzepaku. Bardziej niż metali przemysłowych, a nawet surowców energetycznych, choć to te ostatnie budzą najwięcej emocji w ostatnich miesiącach.