Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 08.04.2025 11:59 Publikacja: 24.07.2024 06:00
W ostatnich sześciu miesiącach polski rynek gastronomiczny urósł o 2,6 tys. restauracji, punktów ruchomych, firm kateringowych i barów – wynika z danych wywiadowni Dun&Bradstreet Poland.
Foto: Adobe Stock
W ostatnich sześciu miesiącach polski rynek gastronomiczny urósł o 2,6 tys. restauracji, punktów ruchomych, firm kateringowych i barów – wynika z danych wywiadowni Dun&Bradstreet Poland. – Rynek restauracji wzbogacił się o nieco ponad 1,4 tys. punktów, a o blisko 120 punktów wzrósł rynek firm kateringowych – mówi Tomasz Starzyk, rzecznik Dun&Bradstreet Poland. – Jednak najszybciej rosnącym sektorem polskiej gastronomii jest branża ruchomych placówek gastronomicznych, m.in. popularnych foodtrucków, która w ostatnim półroczu wzbogaciła się o blisko 600 firm, co oznacza wzrost w porównaniu z końcem 2023 roku o 11 proc. To tyle samo, ile wyniosła dynamika wzrostu w całym 2023 roku – dodaje.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Przecena akcji gdańskiej grupy odzieżowej po publikacji wyników i planu na kolejne trzy lata była przesadzona – uważają specjaliści z Wood&Company i Santander BM.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Giełdowy dystrybutor jednośladów i akcesoriów rowerowych Dadelo zamierza wdrożyć program motywacyjny, którego realizacja będzie uzależniona od osiągnięcia celów finansowych na lata 2025–2027.
Spółka chce umocnić pozycję na rynku produktów żelkowych i pochodnych, wprowadzając pianki.
Grupa odczuwa ostrożność konsumentów i wojnę cenową głównych sieci handlowych. Zysk za ubiegły rok był skromny i nie ma co spodziewać się dywidendy.
O strategii Grupy LPP na lata 2025-2027, ekspansji zagranicznej, planie dla sieci sklepów Sinsay, sukcesji - rozmawiamy z Markiem Piechockim, szefem gdańskiej grupy odzieżowej.
Grupa LPP w latach 2025-2027 chce podwoić skalę biznesu – wynika z prognoz przedstawionych przez gdańską spółkę wraz z wynikami rocznymi. Analitycy są podzieleni jak zachowają się inwestorzy. Sesja zaczęła się od mocnego spadku.
Firmy nie przestają się rozwijać i nowych lokali gastronomicznych przybyło aż 1,7 tys. Najdynamiczniej rozwijają się mobilne.
Branże mocno nastawione na sezonową sprzedaż, jak gastronomia czy sprzedawcy lodów lub piwa, już toną w długach
Od wielu miesięcy nastroje w branży dołują, a choć lato było zawsze okazją do doskonałego zarobku to nie w tym roku.
Polacy oszczędzają choćby na jedzeniu poza domem. I to coraz bardziej. W efekcie nawet czołowe sieci mają w tym roku mniej klientów, McDonald’s nawet o ponad 20 proc.
Sektor gastronomiczny może znaleźć się pod dużą presją, wielu Polaków musi ograniczać wydatki w związku z szalejącym wzrostem cen. To wyzwanie także dla dostawców alkoholi. Na wygranej pozycji stoją fast foody.
Z danych firmy Stava, obsługującej dostawy posiłków dla restauracji, wynika, że w tym roku średnia wartość zamówienia z dowozem wynosi już w październiku 63,7 zł, co oznacza wzrost rok do roku o 10,2 proc., a w porównaniu z 2019 r. – 21,3 proc.
Alembik Polska należący do Janusza Palikota rozpocznie 30 września emisję crowdinwestycyjną na platformie Crowdway.
Rząd zdejmuje wiele restrykcji z sektora, co nie znaczy, że wszystkie punkty zaczną ponownie działać. Część na rynek już nie wróci.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas