Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 04.04.2025 14:10 Publikacja: 12.07.2023 21:26
Foto: Adobe Stock
Już w 2022 r. w porównaniu z 2021 r. barometr nastrojów restauratorów, mierzony przez Panel Gospodarstw Domowych GfK, uległ pogorszeniu w każdym z segmentów lokali gastronomicznych. Całościowy wskaźnik spadł z poziomu -7 do -11, co oznacza, że i tak już negatywne nastroje przedstawicieli branży tylko bardziej się pogłębiły – wynika z danych, które „Parkiet” poznał jako pierwszy.
– Niestety, nie należy się spodziewać, że w 2023 roku te nastroje ulegną znacznej zmianie. Obecnie koszty prowadzenia działalności nie maleją, a ceny dóbr spożywczych wciąż rosną. Nic nie wskazuje więc na to, aby nastąpiła szybka odwilż i konsumenci wrócili do wydatków na jedzenie poza domem tak chętnie, jak miało to miejsce jeszcze przed pandemią – mówi Szymon Mordasiewicz, dyrektor komercyjny Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Giełdowy dystrybutor jednośladów i akcesoriów rowerowych Dadelo zamierza wdrożyć program motywacyjny, którego realizacja będzie uzależniona od osiągnięcia celów finansowych na lata 2025–2027.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Spółka chce umocnić pozycję na rynku produktów żelkowych i pochodnych, wprowadzając pianki.
Grupa odczuwa ostrożność konsumentów i wojnę cenową głównych sieci handlowych. Zysk za ubiegły rok był skromny i nie ma co spodziewać się dywidendy.
O strategii Grupy LPP na lata 2025-2027, ekspansji zagranicznej, planie dla sieci sklepów Sinsay, sukcesji - rozmawiamy z Markiem Piechockim, szefem gdańskiej grupy odzieżowej.
Grupa LPP w latach 2025-2027 chce podwoić skalę biznesu – wynika z prognoz przedstawionych przez gdańską spółkę wraz z wynikami rocznymi. Analitycy są podzieleni jak zachowają się inwestorzy. Sesja zaczęła się od mocnego spadku.
Spółka twierdzi, że jest bliżej wyjścia z giełdy. Analiza zeszłorocznego stanowiska KNF pozwala jednak stwierdzić, że piłka jest wciąż w grze.
Po raz pierwszy od pandemii pod względem liczby placówek rosną wszystkie sektory rynku gastronomicznego.
Firmy nie przestają się rozwijać i nowych lokali gastronomicznych przybyło aż 1,7 tys. Najdynamiczniej rozwijają się mobilne.
Branże mocno nastawione na sezonową sprzedaż, jak gastronomia czy sprzedawcy lodów lub piwa, już toną w długach
Polacy oszczędzają choćby na jedzeniu poza domem. I to coraz bardziej. W efekcie nawet czołowe sieci mają w tym roku mniej klientów, McDonald’s nawet o ponad 20 proc.
Sektor gastronomiczny może znaleźć się pod dużą presją, wielu Polaków musi ograniczać wydatki w związku z szalejącym wzrostem cen. To wyzwanie także dla dostawców alkoholi. Na wygranej pozycji stoją fast foody.
Z danych firmy Stava, obsługującej dostawy posiłków dla restauracji, wynika, że w tym roku średnia wartość zamówienia z dowozem wynosi już w październiku 63,7 zł, co oznacza wzrost rok do roku o 10,2 proc., a w porównaniu z 2019 r. – 21,3 proc.
Alembik Polska należący do Janusza Palikota rozpocznie 30 września emisję crowdinwestycyjną na platformie Crowdway.
Rząd zdejmuje wiele restrykcji z sektora, co nie znaczy, że wszystkie punkty zaczną ponownie działać. Część na rynek już nie wróci.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas