Negatywny wpływ na wynik, poza dynamicznym wzrostem ceny bawełny na światowych rynkach miały zdarzenia jednorazowe, jak m.in. koszty związane z przenosinami z NewConnect na GPW i uruchomienie nowego centrum dystrybucyjnego. Obniżyły one wynik o 2,4 mln zł.

Zarząd cieszy wysoka dynamika wzrostu przychodów z eksportu, która wyniosła ponad 18 proc. wobec 14 proc. na krajowym rynku. W 2010 r. eksport stanowił ponad 35 proc. łącznych przychodów spółki. - Jesteśmy szczególnie zadowoleni z rozwoju sprzedaży na rynku rosyjskim i rumuńskim. To efekt konsekwentnej rozbudowy sieci dystrybucji oraz optymalnego dostosowania oferty produktowej do potrzeb konsumentów na tych rynkach – mówi Robert Neymann, prezes Harper Hygienics.

Polski rynek określa on natomiast jako stabilnie rosnący. W minionym roku spółka odnotowała blisko 30 proc. wzrost sprzedaży produktów w segmencie marek własnych. Segment brandowy (przede wszystkim sztandarowej marki Cleanic) daje spółce potencjał do wprowadzania nowych produktów i wchodzenia w nowe kategorie rynku higieniczno-kosmetycznego. Wśród nowości wprowadzonych do oferty Harpera w ubiegłym roku znalazły się m.in. nowe warianty chusteczek gospodarczych Presto, nowe chusteczki do higieny intymnej oraz chusteczki odświeżające Travel.

Negatywnie na wyniki wpłynęły spekulacyjne zwyżki cen surowców na świecie – ocenia Neymann. Pomiędzy początkiem października a końcem grudnia 2010 r. cena surowej bawełny wzrosła o ponad 100 proc., co pociągnęło za sobą również istotny, dwucyfrowy wzrost cen surowca używanego przez Harpera do produkcji, tzw. wyczesów bawełnianych.

Pomimo dalszego wzrostu cen bawełny w 2011 roku, analitycy zapowiadają jego wyhamowanie w drugim półroczu. - Oczekiwania odwrócenia trendu wzrostowego w drugim półroczu widoczne są także w wycenie kontraktów terminowych na bawełnę – dodaje Neymann. W celu dostosowania się do zmian ceny surowca, Harper rozpoczął dostosowania m.in. w zakresie polityki cenowej oraz zmian technologii produkcji. - Pozytywne efekty podjętych przez nas działań optymalizacyjnych odnajdą odzwierciedlenie w wynikach Spółki w tym roku – dodaje Neymann.