Zalando podnosi prognozę

Po dobrym pierwszym półroczu internetowy gigant odzieżowy podnosi prognozę rentowności operacyjnej w całym roku. Przychody mają urosnąć o 20-25 proc.

Publikacja: 11.08.2016 18:33

Przychody Zalando w pierwszym półroczu wzrosły do 916 mln euro z 733 mln euro rok temu. Zysk brutto na sprzedaży zwiększył się do 433 mln euro z 355 mln ero, co oznacza spadek marży o 1,1 pkt proc. Dyscyplina kosztowa pozwoliła jednak na poprawę zysku operacyjnego do 77 mln euro z 26 mln euro.

- Jesteśmy bardzo dumni z naszych wyników za pierwsze półrocze. Pokazują silny wzrost liczby klientów, któremu towarzyszy jednocześnie dynamiczny rozwój firmy. Pomimo ciągłych inwestycji w długofalową strategię rozwoju nasza działalność jest coraz bardziej stabilna i rentowna – komentuje Rubin Ritter, członek zarządu Zalando, firmy założonej zaledwie osiem lad temu, której kapitalizacja przekracza już 8,8 mld euro.

Po dobrych wynikach firma z Berlina utrzymała roczną prognozę silnego wzrostu przychodów w górnym pułapie przedziału 20–25 proc. oraz podniosła prognozę rocznej skorygowanej marży EBIT do poziomu 4,0–5,5 proc. Celem firmy pozostaje zasadniczo neutralny kapitał obrotowy na koniec roku przy wydatkach kapitałowych w roku 2016 na poziomie ok. 200 mln euro z wyłączeniem fuzji i przejęć.

Zalando kładzie stały nacisk na mobilne kanały sprzedaży pozwolił firmie podwoić liczbę pobranych aplikacji w ciągu minionych 12 miesięcy i osiągnąć 90-proc. wzrost zamówień składanych z poziomu aplikacji mobilnych w ujęciu rok do roku. Liczba aktywnych klientów wzrosła do rekordowych 18,8 mln na koniec drugiego kwartału, a średnia częstotliwość zamówień aktywnego klienta osiągnęła najwyższy w historii poziom 3,3 zamówienia rocznie.

Za sukcesem Zalando stoją także inwestycje w wykwalifikowany i zdolny personel. Od 30 czerwca 2015 roku liczba pracowników wzrosła z 9079 do 10 639 osób. Na koniec drugiego kwartału dział techniczny liczył 1340 pracowników w siedmiu lokacjach, a liczba podań o pracę w firmie wzrosła do 2200 zgłoszeń miesięcznie. Rozwój spółki odbywa się również poprzez ukierunkowane przejęcia. Pozyskanie takich firm jak Tradebyte Software GmbH i Amaze pozwoliło firmie poszerzyć ofertę dla swoich partnerów i podnieść swój potencjał marketingowy.

Zalando buduje centrum logistyczne w Lahr, w Niemczech, w którym rozpoczęto już testy operacyjne. Z kolei pierwsze satelickie centrum logistyczne spółki we włoskiej Stradelli, które rozpoczęło działalność na początku 2016 roku, realizuje już 60 proc. zleceń z Włoch.

Handel i konsumpcja
Analitycy: pierwszy kwartał bieżącego roku wyhamował CCC i LPP
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Handel i konsumpcja
Mateusz Kolański: VRG odzyskała rytm w segmencie odzieżowym
Handel i konsumpcja
Dino rekordowo drogie. Wycena odkleiła się od fundamentów?
Handel i konsumpcja
Techniczny problem eObuwia
Handel i konsumpcja
LPP bliżej ugody z KNF
Handel i konsumpcja
Pepco Group wstaje z kolan