AmRest chce mocniej rozwijać się na Zachodzie

Zarząd planuje przenieść siedzibę z Wrocławia do Madrytu. Rozważa też notowanie akcji spółki na zachodnioeuropejskim parkiecie.

Aktualizacja: 29.07.2017 10:48 Publikacja: 29.07.2017 10:20

AmRest chce mocniej rozwijać się na Zachodzie

Foto: Bloomberg

Restauracyjna spółka chce przenieść swoją siedzibę z Polski do Hiszpanii. Rozważa też równoległe notowanie akcji na innej giełdzie w Europie Zachodniej. Na GPW pozostaje.

Z Polski do Hiszpanii

„Przeniesienie do Hiszpanii i notowanie na giełdzie papierów wartościowych w Europie Zachodniej spowodują, że akcje spółki będą notowane w euro, które jest walutą silną i dobrze rozpoznawalną na międzynarodowych rynkach finansowych, co powinno przynieść spółce korzyści, w tym dostęp do nowych możliwości finansowania, szerszy dostęp do międzynarodowych rynków kapitałowych, zwiększenie rozpoznawalności marki i promocję" – pisze zarząd w komunikacie.

Inwestorzy zastanawiają się jednak, czy dzięki zmianie siedziby spółka będzie płaciła mniejsze podatki. – Do Hiszpanii ma być przeniesiona jedynie spółka matka, więc wszystkie spółki z grupy będą działały tak jak do tej pory i będą płaciły podatki w krajach, w których są obecne. Decyzja o przeniesieniu siedziby jest podyktowana tym, że AmRest coraz bardziej rozwija się na Zachodzie – mówi Marek Czachor, analityk Erste Securities. Dodaje, że notowanie spółki na zagranicznym parkiecie nie będzie miało przełożenia na wycenę. – Istotne jest to, jakie firma będzie podawała wyniki. Spodziewam się, że będą się one nadal poprawiały, ale wolniej, niż zakłada rynek – tłumaczy Czachor.

W podobnym tonie wypowiada się Adrian Górniak, analityk DM BDM. – Do Hiszpanii ma być przeniesiona spółka holdingowa, która nie zatrudnia ani jednej osoby. Tym samym wszystkie podmioty z grupy powinny działać tak, jak działają do tej pory – wyjaśnia. – Wydaje się, że decyzja o przeniesieniu siedziby nie jest podyktowana kwestiami podatkowymi, ale jeszcze większym „otwarciem się" na Zachód. Spółka chce się tam coraz mocniej rozwijać. Jej strategia jest nastawiona na ekspansję. W perspektywie dwóch–trzech lat biznes ma się zwiększyć dwukrotnie. Spodziewam się, że inwestorzy zagraniczni będą przychylnym okiem patrzyli na AmRest, a ewentualne notowanie na jednej z zachodnich giełd powinno poprawić płynność akcji – ocenia Górniak.

Akcjonariusze, którzy będą przeciw przeniesieniu siedziby do Madrytu, mogą zażądać wykupu swoich akcji.

Impuls do zmian

Z kolei Mirosław Kachniewski, prezes SEG, zwraca uwagę, że naturalną sytuacją jest, że spółki szukają miejsca na siedzibę firmy w kraju, w którym otoczenie polityczno-gospodarcze jest dla nich sprzyjające. – Niestety, wzmożone ruchy fiskalne i dość nieprzewidywalna sytuacja polityczno-gospodarcza panująca w Polsce od dłuższego czasu, połączona z galopującymi zmianami prawnymi, za którymi przedsiębiorstwom ciężko jest nadążyć, może doprowadzić do sytuacji, że coraz więcej spółek będzie szukało nowego adresu firmowego poza granicami naszego kraju – ostrzega.

GG Parkiet

Zaznacza, że dzisiaj taka operacja jak zmiana siedziby czy rynku notowań jest jeszcze dość skomplikowana, ale za kilka lat prawdopodobnie będzie znacznie prostsza i dostępna, jak obecnie paszportowanie prospektu emisyjnego czy świadczenie usług finansowych na terenie UE. – To może być dodatkowy impuls dla emitentów do podjęcia decyzji o zmianie siedziby czy wręcz rynku notowań. Oczywiście nagły odpływ dużej liczby spółek w krótkim czasie byłby dramatem dla polskiego rynku kapitałowego – dodaje prezes SEG.

Handel i konsumpcja
Kłopoty Wittchenu z Amazonem
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Handel i konsumpcja
Zyski wyzwaniem w e-handlu odzieżą
Handel i konsumpcja
Allegro otwiera dla sprzedawców B2B rynek czeski
Handel i konsumpcja
Ruszyło duże IPO spółki Studenac. Co trzeba wiedzieć o ofercie
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Handel i konsumpcja
Są trzy nowe rekomendacje dla Żabki. Akcje wreszcie drożeją
Handel i konsumpcja
Studenac odsłonił karty. Rusza z IPO