Ukraińska firma KSG Agro zajmująca się uprawą roślin i hodowlą skupi się na produkcji trzody chlewnej, ponieważ zapewnia ona najwyższą rentowność. Ponadto dzięki m.in. drożejącej wieprzowinie można się spodziewać, że wyniki spółki w 2019 r. będą wyższe rok do roku. Notowania spółki od początku tego roku wzrosły o ponad 30 proc., do 0,9 zł.
Najlepsze perspektywy
Pomimo przeszkód, takich jak wybuch epidemii afrykańskiego pomoru świń (ASF), KSG Agro właśnie w hodowli trzody chlewnej widzi najlepsze perspektywy. – Stawiamy na sektory, w których mamy największe przewagi konkurencyjne. Około 30 tys. hektarów banku ziemi wystarcza, aby zaoszczędzić na głównym składniku kosztów hodowli świń i obniżyć koszty produkcji wieprzowiny. Oceniając rynek ukraiński, widzimy znaczące perspektywy rozwoju, ponieważ nie jest on wystarczająco wypełniony, jest dużo importowanej wieprzowiny. Stawiamy więc na zwiększenie udziału w rynku – mówi „Parkietowi" Siergiej Kasjanow, przewodniczący rady dyrektorów KSG Agro.
Spółka ma wiele argumentów, które przemawiają za tym, aby skupić się na tej działalności. – Hodujemy świnie najlepszej na świecie duńskiej rasy danbred. Kupowaliśmy je i kontynuowaliśmy ulepszanie danych genetycznych naszego inwentarza żywego, przestrzegając wszystkich wymagań technologicznych dotyczących hodowli. Teraz planujemy iść jeszcze dalej – tworząc razem z Duńczykami ośrodek hodowli zagrodowej tutaj, na Ukrainie. Staramy się uzyskać wystarczającą liczbę wysoce wydajnego inwentarza żywego, który będzie dostępny również dla innych ukraińskich producentów – dodaje Kasjanow. Duńczycy są zainteresowani inwestycjami na Ukrainie. Chcą się zabezpieczyć przed pojawieniem się ASF w Danii.
Będzie lepiej
W I półroczu niezaudytowane przychody spadły rok do roku o 4 proc., a zysk netto wyniósł 5,5 mln USD i był o 458 proc. wyższy rok do roku. Wynika to m.in. z rozwiązania problemów z zadłużeniem kredytowym.
– Osiągnięcie porozumienia z wierzycielami, umorzenie przez nich 67–70 proc. początkowej kwoty długu pomogło zwiększyć zyski – mówi Kasjanow. W 2018 r. spółka wypracowała 28,3 mln USD przychodów i 0,47 mln USD zysku netto. W tym roku można się spodziewać poprawy sprzedaży. Wpływa na to m.in. wzrost liczby świń, a także wzrost cen wysokiej jakości mięsa wieprzowego. Ponadto w segmencie roślin firma odnotowała wzrost wydajności produkcji dzięki zastosowaniu inokulantów (biologicznych preparatów do zwiększenia wydajności).