KSG Agro skupi się na hodowli

W I półroczu spółka odnotowała skokowy wzrost zysku, na co wpływ miała restrukturyzacja zadłużenia. Można się również spodziewać, że dzięki m.in. drożejącej wieprzowinie wyniki za cały 2019 r. będą lepsze niż rok wcześniej.

Publikacja: 16.10.2019 05:15

KSG Agro skupi się na hodowli

Foto: Adobestock

Ukraińska firma KSG Agro zajmująca się uprawą roślin i hodowlą skupi się na produkcji trzody chlewnej, ponieważ zapewnia ona najwyższą rentowność. Ponadto dzięki m.in. drożejącej wieprzowinie można się spodziewać, że wyniki spółki w 2019 r. będą wyższe rok do roku. Notowania spółki od początku tego roku wzrosły o ponad 30 proc., do 0,9 zł.

Najlepsze perspektywy

Pomimo przeszkód, takich jak wybuch epidemii afrykańskiego pomoru świń (ASF), KSG Agro właśnie w hodowli trzody chlewnej widzi najlepsze perspektywy. – Stawiamy na sektory, w których mamy największe przewagi konkurencyjne. Około 30 tys. hektarów banku ziemi wystarcza, aby zaoszczędzić na głównym składniku kosztów hodowli świń i obniżyć koszty produkcji wieprzowiny. Oceniając rynek ukraiński, widzimy znaczące perspektywy rozwoju, ponieważ nie jest on wystarczająco wypełniony, jest dużo importowanej wieprzowiny. Stawiamy więc na zwiększenie udziału w rynku – mówi „Parkietowi" Siergiej Kasjanow, przewodniczący rady dyrektorów KSG Agro.

Spółka ma wiele argumentów, które przemawiają za tym, aby skupić się na tej działalności. – Hodujemy świnie najlepszej na świecie duńskiej rasy danbred. Kupowaliśmy je i kontynuowaliśmy ulepszanie danych genetycznych naszego inwentarza żywego, przestrzegając wszystkich wymagań technologicznych dotyczących hodowli. Teraz planujemy iść jeszcze dalej – tworząc razem z Duńczykami ośrodek hodowli zagrodowej tutaj, na Ukrainie. Staramy się uzyskać wystarczającą liczbę wysoce wydajnego inwentarza żywego, który będzie dostępny również dla innych ukraińskich producentów – dodaje Kasjanow. Duńczycy są zainteresowani inwestycjami na Ukrainie. Chcą się zabezpieczyć przed pojawieniem się ASF w Danii.

Będzie lepiej

W I półroczu niezaudytowane przychody spadły rok do roku o 4 proc., a zysk netto wyniósł 5,5 mln USD i był o 458 proc. wyższy rok do roku. Wynika to m.in. z rozwiązania problemów z zadłużeniem kredytowym.

– Osiągnięcie porozumienia z wierzycielami, umorzenie przez nich 67–70 proc. początkowej kwoty długu pomogło zwiększyć zyski – mówi Kasjanow. W 2018 r. spółka wypracowała 28,3 mln USD przychodów i 0,47 mln USD zysku netto. W tym roku można się spodziewać poprawy sprzedaży. Wpływa na to m.in. wzrost liczby świń, a także wzrost cen wysokiej jakości mięsa wieprzowego. Ponadto w segmencie roślin firma odnotowała wzrost wydajności produkcji dzięki zastosowaniu inokulantów (biologicznych preparatów do zwiększenia wydajności).

Zniesienie zakazu

Foto: GG Parkiet

Na Ukrainie toczą się rozmowy dotyczące otwarcia rynku ziemi. Obecnie sprzedaż ziemi rolnej nad Dnieprem nie jest możliwa, ale już w przyszłym roku KSG Agro będzie mogło odkupić niektóre z dzierżawionych terenów. – Na razie nie przyjęto ustaw niezbędnych dla otwarcia rynku ziemi. Jednak z oświadczeń premiera Honczaruka wiemy, że data uruchomienia rynku ziemi to 1 października 2020 r. Od tego dnia prawie 18-letnie moratorium na sprzedaż ukraińskiej ziemi stanie się przeszłością. Szef rządu obiecał, że tylko obywatele i spółki ukraińskie będą mogli nabywać ziemię. W pierwszej kolejności ci, którzy obecnie ją dzierżawią. Ponadto jedna osoba nie będzie miała prawa do nabycia więcej niż 15 proc. gruntów na poziomie regionalnym i 0,5 proc. na poziomie krajowym – tłumaczy Kasjanow. Według jego szacunków obecnie 20–40 proc. właścicieli gruntów, na których działa KSG Agro, chciałoby je sprzedać.

Handel i konsumpcja
Mateusz Kolański: VRG odzyskała rytm w segmencie odzieżowym
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Handel i konsumpcja
Dino rekordowo drogie. Wycena odkleiła się od fundamentów?
Handel i konsumpcja
Techniczny problem eObuwia
Handel i konsumpcja
LPP bliżej ugody z KNF
Handel i konsumpcja
Pepco Group wstaje z kolan
Handel i konsumpcja
Asbis dobrze zaczął rok. Sprzedaż odbija