Jak wybrano najbardziej efektywne przedsiębiorstwa?

Publikacja: 06.05.2003 14:09

Dobór kryteriów wyboru najbardziej efektywnych przedsiębiorstw jest kontrowersyjny. Teoretycznie rzecz ujmując, gdyby istniała doskonała konkurencja, szybko dokonywałoby się wyrównywanie gałęziowej stopy zwrotu i nie występowałyby bariery wejścia na rynek i koszty wyjścia z działalności gospodarczej, to wówczas wszystkie przedsiębiorstwa byłyby jednakowo efektywne i posiadałyby identyczną stopę zwrotu z kapitału. Tymczasem takiej gospodarki nie ma, i nie będzie.

Oprócz stopy zwrotu przy wyborze najbardziej efektywnych przedsiębiorstw braliśmy pod uwagę rentowność ze sprzedaży. Rentowność na sprzedaży najlepiej ocenia pomysł na prowadzenie wybranej działalności gospodarczej w danym czasie.

Wprowadzenie do rankingu wskaźnika dynamiki przychodów nie służy poprawie oceny bieżącej efektywności, lecz wyjaśnieniu jej przyczyn. Jeśli nie ma gwałtownego wzrostu koniunktury, wysoka dynamika zazwyczaj jest skutkiem innowacji technologicznej lub organizacyjnej.

Wskaźnik obsługi zadłużenia ma zasadniczy wpływ na koszty funkcjonowania i rozwoju przedsiębiorstwa.

Z kolei, spadek wydajności pracy oznacza w skali przedsiębiorstwa wzrost kosztów wytwarzania, a w skali makro pogorszenie sposobu wykorzystania zasobów. Oznacza też spadek stopy zwrotu, a tym samym wygasanie przesłanek do inwestowania. Odwrotnie, wzrost wydajności pracy zapobiega spadkowi stopy zwrotu z kapitału, a tym samym stwarza zdrowe podstawy ciągłego rozwoju firmy.

Wreszcie, za ostatnie kryterium uznaliśmy udział eksportu w sprzedaży. W odniesieniu do firm produkcyjnych udział eksportu w przychodach ze sprzedaży jest najważniejszą miarą konkurencyjności przedsiębiorstwa.

Powyższe siedem kryteriów stanowi podstawę uszeregowania przedsiębiorstw produkujących wyroby i świadczących usługi niefinansowe (z Listy 500), według osiągniętej efektywności gospodarowania. Komputer sam ustala kolejność firm według łącznej liczby punktów uzyskanych przez przedsiębiorstwo za miejsce na Liście pod względem każdego z wymienionych kryteriów. W ten sposób analityk nie wpływa na wynik w sposób subiektywny, nie jest potrzebna kapituła, a tym samym nie ma podejrzeń o brak bezstronności.

Słownik do Listy 500

Udział eksportu w sprzedaży - jest to relacja eksportu do przychodów ze sprzedaży, wyrażona w procentach.

Wskaźnik rentowności brutto - relacja wyniku finansowego brutto do przychodów z całokształtu działalności.

EBITDA - w przypadku firm produkcyjnych, usługowych i leasingowych jest to suma wyniku na działalności operacyjnej i amortyzacji, w przypadku banków i przedsiębiorstw ubezpieczeniowych jest to wynik finansowy brutto.

Wskaźnik obsługi zadłużenia - w przypadku firm produkcyjnych, usługowych i leasingowych jest to relacja zobowiązań i rezerw na zobowiązania do EBITDA.

Słownik do list najbardziej

efektywnych przedsiębiorstw

Wskaźnik rentowności sprzedaży - jest to relacja wyniku na sprzedaży do przychodów netto ze sprzedaży, wyrażona w procentach.

Wskaźnik obsługi zadłużenia - w przypadku firm produkcyjnych i usługowych jest to relacja zobowiązań i rezerw na zobowiązania do EBITDA.

Stopa zwrotu brutto na aktywach - jest to relacja wyniku finansowego brutto (dodatniego lub ujemnego) do aktywów, wyrażona w procentach.

Stopa zwrotu netto na kapitale własnym - jest to relacja wyniku finansowego netto (dodatniego lub ujemnego) do kapitału własnego, wyrażona w procentach.

Wydajność pracy - w przypadku firm produkcyjnych, usługowych i leasingowych jest to relacja wartości dodanej, czyli przychodów netto ze sprzedaży i zrównanych z nimi, minus zużycie materiałów i energii, minus usługi obce, minus koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby do przeciętnego zatrudnienia. Dla banków i firm ubezpieczeniowych oraz infrastrukturalnych - jest to relacja przychodów z działalności podstawowej do liczby osób pracujących.

Udział eksportu w sprzedaży - w przypadku firm produkcyjnych i usługoWartość dodana - w firmach ubezpieczeniowych oraz bankach wartość dodana jest tożsama z przychodem z działalności podstawowej. W przedsiębiorstwach infrastrukturalnych produkujących wyroby i usługi niefinansowe oraz leasingowych wartość dodaną stanowią przychody ze sprzedaży pomniejszone o koszty zużycia materiałów i energii, usług obcych, wartość sprzedanych towarów i materiałów.

Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”