Dobór kryteriów wyboru najbardziej efektywnych przedsiębiorstw jest kontrowersyjny. Teoretycznie rzecz ujmując, gdyby istniała doskonała konkurencja, szybko dokonywałoby się wyrównywanie gałęziowej stopy zwrotu i nie występowałyby bariery wejścia na rynek i koszty wyjścia z działalności gospodarczej, to wówczas wszystkie przedsiębiorstwa byłyby jednakowo efektywne i posiadałyby identyczną stopę zwrotu z kapitału. Tymczasem takiej gospodarki nie ma, i nie będzie.
Oprócz stopy zwrotu przy wyborze najbardziej efektywnych przedsiębiorstw braliśmy pod uwagę rentowność ze sprzedaży. Rentowność na sprzedaży najlepiej ocenia pomysł na prowadzenie wybranej działalności gospodarczej w danym czasie.
Wprowadzenie do rankingu wskaźnika dynamiki przychodów nie służy poprawie oceny bieżącej efektywności, lecz wyjaśnieniu jej przyczyn. Jeśli nie ma gwałtownego wzrostu koniunktury, wysoka dynamika zazwyczaj jest skutkiem innowacji technologicznej lub organizacyjnej.
Wskaźnik obsługi zadłużenia ma zasadniczy wpływ na koszty funkcjonowania i rozwoju przedsiębiorstwa.
Z kolei, spadek wydajności pracy oznacza w skali przedsiębiorstwa wzrost kosztów wytwarzania, a w skali makro pogorszenie sposobu wykorzystania zasobów. Oznacza też spadek stopy zwrotu, a tym samym wygasanie przesłanek do inwestowania. Odwrotnie, wzrost wydajności pracy zapobiega spadkowi stopy zwrotu z kapitału, a tym samym stwarza zdrowe podstawy ciągłego rozwoju firmy.