Nic się nie zmienia?

Minął rok od wydarzeń z 4 lutego. Parkiet obszernie je przypomniał i przedstawił następstwa. Moim zdaniem, od tamtego czasu, de facto, nic się nie zmieniło. Znamienne jest też, że niewiele albo nic nie mówi się o 300 inwestorach, najważniejszych bohaterach tego dnia.

Publikacja: 16.02.2005 07:43

Równo rok temu zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie podjął decyzję o uznaniu ważności transakcji, które 4 lutego wstrząsnęły rynkiem. Nie pomogły tłumaczenia BDM-u, iż była to pomyłka. Argumenty o przestępstwie także nie pozwoliły GPW anulować transakcji z pamiętnych 100 sekund. Dyskusja o prawnych możliwościach anulowania transakcji toczy się do dzisiaj.

O anulowaniu transakcji

Wszyscy mogą się zapoznać z najnowszym projektem zmian w regulaminie GPW dopuszczającym anulowanie transakcji. Najważniejszym elementem jest konieczność zgody wszystkich stron transakcji (wszystkich biur maklerskich i banków - członków giełdy). GPW przeprowadziła analizy prawne na okoliczność anulaty transakcji przy zgodzie np. 90% członków giełdy. W ich wyniku stwierdziła, że "analiza ryzyka prawnego nie pozwoliła na uwzględnienie braku zgody wszystkich stron transakcji". Jeśli chcemy być konsekwentni, to także to ryzyko musi uwzględnić każdy członek giełdy, ponieważ wtedy każdy klient takiego brokera musiałby się zgodzić na anulatę. Jeśli ktoś pomyłkowo sprzeda zbyt tanio papiery, to proszę mi znaleźć kupującego, który zgodzi się na rezygnację z korzystnego zakupu. Na przykład, jeżeli w wyniku pomyłki kupiłbym kontrakt terminowy 100 pkt poniżej ceny bieżącej, a później ktoś by anulował tę transakcję, to niewykluczone że szukałbym rekompensaty na sali sądowej. Wobec powyższego, nie jestem w stanie wyobrazić sobie zaistnienia rzeczywistej anulaty transakcji przy wymaganej zgodzie wszystkich stron.

Dodatkowe uprawnienia

dla KPWiG

Komisja chciałaby mieć możliwość zakładania blokady na rachunku maklerskim na czas do 48 godzin. Blokada głównego beneficjenta tych wydarzeń, właściciela rachunku, firmy z Wysp Dziewiczych była możliwa dopiero na wniosek domu maklerskiego, prowadzącego ten rachunek. Blokady dokonano. Czyli jak się chce, to można osiągnąć zamierzony cel nawet w takich warunkach prawnych. Istniejące już rozwiązania dają dużo większe, istotniejsze możliwości - przewodniczący posiada uprawnienia prokuratorskie i może reprezentować poszkodowanych przed sądem.

Toczące się postępowania

Pierwsze postępowanie prokuratorskie prowadzone jest przeciwko dwóm osobom, w tym pracownikowi BDM PKO BP w sprawie manipulacji kursem i działania na szkodę tegoż domu maklerskiego. Grozi im więzienie i kara pieniężna. Jestem sceptycznie nastawiony do możliwości odzyskania strat. Konto maklerskie zostało odblokowane, a pieniądze wypłynęły zapewne do Szwajcarii. O drugim postępowaniu wiemy dużo mniej, wiadomo jedynie, że będzie dotyczyło prania brudnych pieniędzy. Pokrycie strat poszkodowanych (w tym przypadku domu maklerskiego) jest więc mało prawdopodobne, jeśli nie niemożliwe.

Te postępowania są zatem jedynie tłem dla sytuacji 300 poszkodowanych. Jedyne co jest pewne, to to, że w manipulacji brał udział pracownik domu maklerskiego, a dom maklerski jest odpowiedzialny za działania swojego pracownika. Największe szanse na odzyskanie strat przez poszkodowanych inwestorów daje więc proces cywilny przeciwko domowi maklerskiemu. Tu jednak zaczynają się schody, po których może poprowadzić przewodniczący KPWiG. Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych trzykrotnie już zwracało się do przewodniczącego Komisji z prośbą o reprezentowanie poszkodowanych. Po raz kolejny czekamy na odpowiedź na pytanie o przyczyny, dla jakich nie chce on, bądź nie może, wyciągnąć pomocnej dłoni.

Bieżące działania SII:

1. Uwaga!!! Dziewiąta już konferencja WALLSTREET odbędzie się 12-15 maja br. w Zakopanem. Szczegóły znajdują się na stronie www.sii.org.pl/ws9.php. Znany jest już program konferencji.2. Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych poszukuje klientów Domu Maklerskiego Penetrator, którzy w 2004 roku korzystali z usługi "System". Inwestorów zainteresowanych wspólną reprezentacją prawną prosimy o kontakt z Biurem Zarządu SII pod nr telefonu 071 - 783 76 85.

3. DIT - Dzienna Interpretacja Trendu - na stronach internetowych Stowarzyszenia www.sii.org.pl publikujemy dzienne komentarze giełdowe autorstwa Krzysztofa Piróga - zwycięzcy Internetowej Gry Giełdowej Parkietu.

4. Zniżki dla członków SII - Na internetowej stronie Stowarzyszenia www.sii.org.pl/czlon_korzysci.php opublikowaliśmy nową listę zniżek dla członków SII.

Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy