W reakcji na artykuł pana Jacka Wiśniewskiego, głównego ekonomisty Raiffeisen Bank Polska pt. "(O) błędny Główny Urząd Statystyczny", który ukazał się w gazecie "Parkiet" 11 maja 2006 r., wyjaśniamy co następuje:
W grudniu 2005 r. GUS zdecydował o zmianie roku odniesienia w obszarze statystyki kwartalnych rachunków narodowych, do celów obliczeń danych niewyrównanych i wyrównanych sezonowo, wyrażonych w cenach stałych, z 1995 na 2000 r.
Po raz pierwszy dane wyrażone w cenach stałych przy nowym roku odniesienia 2000 zostały podane do wiadomości w publikacji pt. "Rachunki kwartalne produktu krajowego brutto w latach 1995-2004", na którą powołuje się pan J. Wiśniewski.
Nieprawidłowości, o których mowa w artykule zostały zauważone przez GUS. Przeprowadzone prace i analizy, łącznie z konsultacjami z ekspertami Eurostatu, wykazały konieczność zmiany metody przeliczeń na ceny stałe przy roku odniesienia 2000 dla danych za lata 1995-2000. Użytkownicy danych zostali poinformowani o dokonanej korekcie na comiesięcznej konferencji prasowej Główny Urząd Statystyczny 26 kwietnia br., a także na stronach internetowych, gdzie zamieszczono nowe dane z notatką informującą o zmianach.
Zmiany te nie wpłynęły na wartości absolutne za lata 200 -2005, natomiast miały wpływ na dane za lata 1995-2000, niewyrównane sezonowo. W rezultacie zmieniły siź dane wyrównane sezonowo dla całego okresu 1995-2005. Dzieje się tak, ponieważ każda zmiana w szeregu niewyrównanym sezonowo powoduje, że stosowane do przeliczeń narzędzie (program Demetra) dopasowuje ponownie nowy model do całego szeregu i tym samym wpływa na sposób wyrównania szeregu, czyli poziom danych wyrównanych sezonowo w całym szeregu.