Dotychczas zasady rachunkowości banków oraz zasady prezentacji i ujawnienia informacji w sprawozdaniach finansowych były regulowane odrębnymi przepisami wykonawczymi do ustawy o rachunkowości, a także przepisami obowiązującymi spółki publiczne (PSR). Ustawa dyktowała zarówno to, jakie informacje zawarte były w raportach rocznych, jak i sposób ich prezentacji. Wprowadzenie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) wymusiło konieczność dokonania szeregu zmian. Wynikały one zarówno ze zmian zasad rachunkowości, jak również z rozbudowanych - w stosunku do Polskich Standardów Rachunkowości (PSR) - wymogów ujawnień i prezentacji informacji w sprawozdaniach finansowych.
Ocena raportów rocznych - sporządzonych zgodnie z MSSF za 2005 rok - dotyczyć będzie kompletności, formy i jakości ujawnień, w kontekście wymogów każdego z Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej, obowiązujących na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego. Wynika to z faktu, że MSSF - w przeciwieństwie do PSR - nie narzucają szczegółowego sposobu prezentacji informacji w sprawozdaniu finansowym. Określają jedynie zakres niezbędnych informacji podlegających ujawnieniu w sprawozdaniu finansowym.
Ocena dotyczyć będzie również zawartości informacyjnej raportów rocznych i sposobu prezentacji informacji w aspekcie użyteczności dla inwestorów. Z tego punktu widzenia, ujawnienia, wymagane przez MSSF 1 "Zastosowanie standardów sprawozdawczości finansowej po raz pierwszy", mają niezwykle istotne znaczenie dla właściwego zrozumienia zmian zasad rachunkowości z przepisów lokalnych na MSSF. Kryteria oceny raportów rocznych sporządzonych według MSSF przez banki zostały podzielone na trzy główne grupy: ocenę sprawozdania zarządu z działalności, ocenę zgodności raportu rocznego z MSSF (kompletność, przejrzystość, spójność prezentowanych sprawozdań finansowych) oraz ocenę wartości użytkowej raportów rocznych.
Sprawozdanie zarządu z działalności banku (grupy kapitałowej) będzie oceniane m. in. na podstawie sposobu prezentacji działalności i omówienia sytuacji finansowej banku (grupy kapitałowej). Ocenie będą podlegać również informacje o strategii rozwoju oraz profilu ryzyka operacyjnego i finansowego banku (grupy kapitałowej).
Sprawozdania finansowe będą oceniane pod względem zgodności z MSSF na podstawie opisu zastosowanych zasad rachunkowości oraz ich powiązania z innymi elementami sprawozdania finansowego. Dotyczy to w szczególności powiązania zasad rachunkowości z danymi finansowymi i ujawnieniami prezentowanymi w sprawozdaniu finansowym. Istotne tu będą kryteria, takie jak sposób prezentacji, jakość czy kompletność informacji.