Widać ożywienie ale nie boom

Publikacja: 29.05.2006 10:25

Około 5 proc. może w tym roku wzrosnąć rynek cementu, wynika z opinii producentów. To potwierdza, że dobra koniunktura w budownictwie jeszcze potrwa. W ubiegłym roku obroty krajowe zwiększyły się o 7,2 proc. Dariusz Konieczny, dyrektor biura Stowarzyszenia Producentów Cementu, uważa, że w tym roku koniunktura będzie dobra. Przytacza opinie prezesów dużych cementowni, którzy spodziewają się poprawy w granicach od 3 do 6 proc.

Dobry początek

Początek roku wypadł dobrze. W lutym, w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku, branża zanotowała 4,3-proc. wzrost. Już w marcu sprzedaż była wyższa o 41,6 proc. w stosunku do tego samego okresu w 2005 r. Andrzej Tekiel, prezes Lafarge Cement, zwraca uwagę na to, że długa zima opóźniła sezon budowlany, co spowodowało zwiększone obroty cementowni w marcu. - Należy jednak podkreślić, że mamy do czynienia z trwałą tendencją wzrostową - dodaje. Andrzej Ptak, wiceprezes zarządu i dyrektor generalny Grupy Ożarów, zaznacza, że na rozwój sektora wpływa wykorzystanie środków unijnych oraz nowe inwestycje przed wyborami samorządowymi.

U producentów

jeszcze nie widać

Andrzej Balcerek, prezes cementowni Górażdże (swego czasu była notowana na giełdzie), prognozuje, że rynek w tym roku wzrośnie w granicach 4-5%. - Biorąc pod uwagę napływające dane z ostatnich tygodni, nie można mówić o początku boomu w naszej branży. To, że budownictwo się budzi, nie jest wyraźnie widoczne u producentów cementu - dodaje prezes Górażdże Cement. Według Krzysztofa Kozioła, rzecznika Budimeksu, ożywienie w branży budowlanej jest zauważalne.

Polski rynek cementu wart jest około 3 mld złotych rocznie. Czy zwiększone obroty przełożą się na poprawę zysków? W zeszłym roku tak się stało. Na przykład, przychody ze sprzedaży Górażdży wzrosły o 13,4 proc., osiągając wartość 788 mln zł, a wynik finansowy brutto był ponad trzy razy większy (skok z 41 mln zł do 131 mln zł). Liderem rynku jest Grupa HeidelbergCement (właściciel Górażdży).

Wśród najważniejszych graczy wymienia się jeszcze: Lafarge Cement, Grupę Ożarów oraz Cemex.

Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Financial Controlling Summit
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski