Inwestując w tytuły uczestnictwa funduszu funduszy trzeba się jednak liczyć także z pewnymi wadami takiego rozwiązania. Wśród nich najważniejszą jest z pewnością możliwość dublowania opłat. Kapitał, który inwestor wnosi do funduszu, przed rozpoczęciem inwestycji może być bowiem uszczuplony zarówno przez opłaty (manipulacyjną i za zarządzanie) ustalone przez fundusz funduszy, jak też pobierane przez fundusze, które znajdują się w jego portfelu. W tej sytuacji koszt uczestnictwa w FoF może okazać się wyższy niż wówczas, gdy inwestor sam wybiera do portfela poszczególne fundusze.
Lokowanie oszczędności w tytuły uczestnictwa funduszu funduszy można zatem polecić zwłaszcza początkującym inwestorom, którzy w ten sposób unikają konieczności samodzielnego wyboru wielu funduszy inwestycyjnych. Przy tej okazji należy jednak koniecznie zwrócić uwagę na koszty uczestnictwa, które mogą skutecznie ograniczyć atrakcyjność inwestycyjną tego instrumentu.
FoF na świecie i w Europie
Fundusze funduszy są jednymi z najbardziej dynamicznie rozwijających się obecnie wehikułów inwestycyjnych. Choć adresowane są zarówno do klientów indywidualnych, jak i instytucjonalnych, należy podkreślić, że zaliczają się one do jednych z najbardziej znaczących inwestorów instytucjonalnych na rynku private equity. Według danych firm Almeida Capital oraz AltAssets, w 2003 r. wartość aktywów zarządzanych przez 120 firm inwestycyjnych (liczba ta wzrosła ponaddziesięciokrotnie w minionych dwóch dekadach) sięgała około 130 mld USD. Blisko 2/3 tej sumy (84,5 mld USD) zainwestowane były globalnie (zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie), 22 proc. (26 mld USD) tylko w Stanach Zjednoczonych, a 13 proc. (17 mld USD) tylko w Europie.
Na Starym Kontynencie najwięcej funduszy funduszy działało w Szwajcarii (25 proc.), Wielkiej Brytanii (23 proc.), Niemczech (20 proc.), Francji (12 proc.) i Skandynawii (7 proc.). Są to przeważnie stosunkowo nieduże podmioty (38 proc. z nich to fundusze o kapitalizacji od 200 do 500 mln USD), jedynie 11 proc. to duże fundusze o kapitalizacji przekraczającej 500 mln USD.Na dominację inwestorów instytucjonalnych wśród najważniejszych dostarczycieli kapitału dla FoF wskazuje badanie przeprowadzone przez European Private Equity and Venture Capital Association. W 2002 roku najwięcej pieniędzy pozyskanych przez europejskie fundusze funduszy pochodziło z funduszy emerytalnych (26,6 proc.), 17,6 proc. z firm ubezpieczeniowych oraz 6,8 proc. z banków. Udział inwestorów korporacyjnych wyniósł 13,3 proc., natomiast indywidualnych inwestorów 11,4 proc. Aż 53 proc. pieniędzy, które trafiły w tym okresie do europejskich funduszy funduszy, pochodziło ze Starego Kontynentu (3,7 mld USD), podczas gdy udział Stanów Zjednoczonych wyniósł 29 proc.
Słabiej rozwija się natomiast rynek funduszy funduszy adresowanych głównie do inwestorów indywidualnych. Według danych European Fund and Asset Management Association, wartość aktywów ulokowanych w 1 084 otwartych funduszach funduszy (z wyjątkiem funduszy francuskich, luksemburskich, włoskich i szwajcarskich, które zostały uwzględnione wśród innych typów funduszy) na koniec I kwartału tego roku wynosiła 85,3 mld euro, co stanowiło zaledwie 1,54 proc. aktywów europejskich funduszy UCITS-owych (specjalnie utworzone portfele wspólnych inwestycji, przeznaczone wyłącznie do inwestowania aktywów pochodzących od inwestorów). Według tej statystyki najwięcej FoF działało w Austrii (436), Wielkiej Brytanii (208) i Niemczech (198). Natomiast największymi aktywami zarządzały fundusze funduszy zarejestrowane w Wielkiej Brytanii (33,4 mld euro), Austrii (16,7 mld euro) oraz Belgii (14,2 mld euro). Z kolei największe znaczenie w lokalnym rynku posiadały fundusze funduszy w Austrii (14,7 proc. rynku), Belgii (12,3 proc.) oraz na Słowacji (11,0 proc.).