Czas na wielki rewanż

Najważniejsze dla światowej gospodarki nie jest samo tempo wzrostu emerging markets, ale sposób wykorzystania zgromadzonych tam kapitałów

Aktualizacja: 27.02.2017 20:50 Publikacja: 19.04.2008 20:35

Mnożą się analizy sugerujące, że trwające już osłabienie gospodarki amerykańskiej może być najdotkliwszym od czasu Wielkiego Kryzysu lat trzydziestych. A kłopoty wielu instytucji finansowych krajów rozwiniętych grożą destabilizacją globalnych rynków finansowych. Twierdzenie o olbrzymim znaczeniu gospodarki amerykańskiej dla koniunktury światowej jest truizmem. Ale, czy poważne gospodarcze problemy USA przesądzają już o dramatycznym spowolnieniu globalnej gospodarki, czy nawet o światowej recesji? Byłbym bardzo ostrożny ze stawianiem takiej tezy.

W świecie gospodarki zaszły w ostatnich latach tak duże zmiany, że trudno wręcz ogarnąć ich całokształt i powiązać w logiczny związek przyczynowo-skutkowy. Najlepiej widać to po bardzo rozbieżnych opiniach dotyczących wpływu amerykańskich kłopotów na rynku nieruchomości i finansowym na kondycję światowej gospodarki. Część analityków twierdzi, że "siła rażenia" Amerykanów jest czynnikiem dominującym i trudno znaleźć pozytywne czynniki będące w stanie zrównoważyć fatalne impulsy zza oceanu. Jednak znajdują się również głosy twierdzące, że w ostatnich latach dokonały się bardzo poważne zmiany jakościowe na gospodarczej mapie świata. Na tyle poważne, aby zanegować dotychczas używane parametry w modelach ekonometrycznych.

Na początku XXI wieku doszło do bezprecedensowej kumulacji kapitału w regionach uznawanych do tej pory za biedne lub co najwyżej nazywane perspektywicznymi. Otóż owe "perspektywy" właśnie się zrealizowały. Czy w momencie wybuchu "kryzysu rosyjskiego" (zaledwie 10 lat temu) ktoś mógł przypuszczać, że dziś rezerwy tego kraju przekroczą 500 mld dolarów? A Brazylia, która kilka lat temu borykała się z poważnymi kłopotami i musiała mocno zapożyczać się, stanie się właśnie wierzycielem netto. Takie przykłady można mnożyć.

Dziś, moim zdaniem, najważniejsze dla światowej gospodarki nie jest samo tempo wzrostu krajów emerging markets, ale sposób wykorzystania zgromadzonych już tam kapitałów. W tej dziedzinie zaszła olbrzymia zmiana w porównaniu z poprzednimi dekadami. Wcześniej wszelkie okresy poprawy w bilansach mniej rozwiniętych gospodarek wykorzystywane były do zawłaszczania kapitałów przez kręgi władzy, uspokajania społecznych nastrojów (albo poprzez transfery socjalne, albo wzmacnianie wyposażenia resortów siłowych - wojska, policji) lub w najlepszym razie do inwestycji w swoją gospodarkę. Inwestycje często nieracjonalne, w prymitywną gospodarkę opartą na wydobyciu i eksporcie surowców.

Tymczasem dziś zupełnie inaczej zagospodarowuje się dużą część zysków z szybkiego rozwoju. (Tylko część, ponieważ i oligarchowie, i resorty siłowe nadal są pierwsi w kolejce). Korzystając z możliwości stworzonych przez globalizację kraje emerging markets w dużej mierze lokują swoje nadwyżki finansowe w gospodarkach rozwiniętych. I to nie tylko w instrumentach dłużnych, ale coraz chętniej kupując udziały w firmach. Dotyczy to zarówno kapitału państwowego, jak i prywatnego.

Emerging markets nie są w stanie efektywnie zaabsorbować w krótkim czasie ogromnych nadwyżek kapitałowych wygenerowanych z nadwyżki handlowej, wzrostu cen surowców i szybkiego rozwoju. Na szczęście zdają sobie z tego sprawę. Lokują więc nadwyżki w świecie rozwiniętym. I taka przecena akcji na światowych rynkach, jaką mieliśmy na przełomie roku, to doskonała okazją do tych zakupów. Kto ratuje i będzie ratował wielkie zachodnie instytucje finansowe pogrążone przez instrumenty związane z amerykańskim rynkiem hipotecznym? Kapitał chiński, arabski, rosyjski itp. I to nie na zasadzie miłosierdzia dla upadającego, ale wykorzystania rzadkiej okazji do zakupów po promocyjnych cenach. To nieco uproszczony obraz, ale oddaje istotę zjawiska.Moim zdaniem, właśnie od przepływów kapitałów dokonywanych przez podmioty z krajów emerging markets będzie obecnie w największym stopniu zależała koniunktura na światowych giełdach. Agresywne zakupy giełdowe, przejęcia pakietów kontrolnych i akwizycje spółek zachęcą innych do ponoszenia większego ryzyka. Pośrednio wpłynie to na nastroje społeczne i wzrost chęci do konsumpcji w krajach rozwiniętych. W ten sposób dokona się swego rodzaju akt dziejowej sprawiedliwości. Od biedniejszych krajów, jeszcze w XX wieku mocno uzależnionych od zachodnich potęg, teraz zależy głębokość i czas trwania spadku tempa wzrostu gospodarczego u tych gigantów. To wielki rewanż Południa za stulecia kolonializmu, neokolonializmu i innych rodzajów uzależnienia od bogatej Północy. GŁÓWNY EKONOMISTA NOBLE BANKU

Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”