Leki i linie lotnicze na oku miliardera znad Wełtawy

Sukcesy w finansach to za mało dla czeskiej grupy PPF. W jej skład może wejść producent generyków i przewoźnik lotniczy

Aktualizacja: 27.02.2017 16:07 Publikacja: 05.05.2008 11:48

Grupa PPF z Czech, której działalność skupiała się głównie na sektorze finansowym, aktywizuje się na nowych obszarach. Holding kontrolowany przez Petra Kellnera, najbogatszego człowieka nad Wełtawą, ogłosił wezwanie na akcje Zentivy, producenta leków generycznych. Za papiery firmy PPF chce płacić po 950 koron (57 USD), czyli jedynie o 2,4 proc. więcej niż wycena spółki na piątkowym zamknięciu sesji giełdy w Pradze. Obecnie wartość rynkowa Zentivy to 35,4 mld koron czeskich (2,2 mld USD).

Inwestują w generyki...

Przedstawiciele holdingu nie zdradzają, jak duży pakiet chcą kupić. Już teraz grupa Kellnera ma w portfelu papiery czeskiego producenta leków. Do zarejestrowanej w Holandii spółki, w której PPF i włoski ubezpieczyciel Generali mają po połowie udziałów, należy 19,1 proc. firmy farmaceutycznej. Jednak to, czy Czesi będą skupować akcje razem z Włochami, będzie zależeć od pozwolenia czeskiego nadzoru finansowego.

Władze holdingu twierdzą, że posiadany pakiet to zbyt mało i podkreślają, że PPF chce bardziej wpływać na działania i strategię farmaceutycznej spółki. Niewykluczone, że grupa należąca do czeskiego miliardera po wezwaniu stanie się największym akcjonariuszem Zentivy. Obecnie jest nim francuski koncern farmaceutyczny Sanofi-Aventis, który ma prawie 25 proc. udziałów. Czeska spółka przeżywa w ostatnim czasie trudne chwile związane z cięciem wydatków na ochronę zdrowia z czeskiego budżetu. Ich ograniczenie wpłynęło na spadek obrotów firmy w pierwszym kwartale.

... i linie lotnicze

PPF prawdopodobnie chce zaangażować się nie tylko w branżę farmaceutyczną, ale też transportową. Z informacji portalu Aktualne. cz wynika, że holding razem z rosyjskim przewoźnikiem Aerofłotem zamierza wziąć udział w prywatyzacji czeskich linii lotniczych CSA. PPF na razie nie skomentował tych doniesień.

Jednak transakcja jest, zdaniem ekspertów, możliwa, zwłaszcza że już teraz czeska grupa pośrednio posiada udziały narodowego przewoźnika. Ubezpieczyciel Ceska Pojistovna, wchodzący w skład imperium Petra Kellnera, ma 4,33-proc. pakiet CSA. Ponadto Rosjanie już nieraz wspominali, że byliby zainteresowani prywatyzacją czeskich linii lotniczych.

O sprzedaży narodowego przewoźnika rząd w Pradze mówi już od kilku lat. Na początku tego roku zapowiadał, że większościowy pakiet CSA zostanie sprzedany do końca grudnia. Teraz wiadomo, że nowy inwestor pojawi się w 2009 r.

Obecnie najważniejszymi spółkami należącymi do PPF są ubezpieczyciel Ceska Pojistovna, bank PPF oraz Home Credit and Finance Bank, specjalizujący się w kredytach konsumpcyjnych.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego