Skrzypek: Turbulencje na rynkach finansowych przeszkodą we wstąpieniu do ERM II

Starawieś, 10.05.2008 (ISB) - Obecna sytuacja na rynkach finansowych nie sprzyja szybkiemu wejściu do ERM II, wynika z weekendowej wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP), Sławomira Skrzypka. Jego zdaniem, III kw. br. może dać odpowiedź na temat sytuacji globalnej gospodarki w przyszłym roku i wówczas łatwiej będzie podjąć odpowiedzialną decyzję o terminie przyjęcia euro.

Aktualizacja: 27.02.2017 15:19 Publikacja: 12.05.2008 10:00

"Zgadzam się z ministrem finansów Jackiem Rostowskim, że obecna sytuacja nie jest najlepsza do wstąpienia do ERM II ze względu na niewyjaśnione turbulencje na rynkach finansowych. Mogą być one pewną przeszkodą, szczególnie zaś nasza waluta mogłaby być narażona na szoki" - powiedział dziennikarzom Skrzypek.

Prezes NBP dodał, że z nadzieją czeka na najbliższe miesiące, które mogą wykrystalizować obraz globalnej gospodarki i ułatwić podjęcie decyzji o dacie ewentualnego przystąpienia do strefy euro.

"Wszystko zależy od tego, jak będzie wyglądała sytuacja w III kw. 2008 roku. To może dać nam trochę odpowiedzi, co się stało, co się może stać w przyszłości. Nadal jednak na świecie jest więcej pytań niż odpowiedzi" - uważa szef banku centralnego.

Skrzypek jest natomiast zadowolony z faktu wyrażenia zgody przez Komisję Europejską (KE) na przyjęcie Słowacji do strefy euro. Uważa, że to "ważna informacja, która pokazuje jaka jest polityka KE w sprawie rozszerzania". W tym kontekście odniósł się także do sytuacji na rynku krajowym i zagrożenia rosnąca inflacją.

"Polska spełnia obecnie kryteria z Maastricht, mamy najniższą inflację w regionie, nawet niższą niż Słowacja. A jeżeli nawet w przyszłości wyjdziemy poza tę granicę, to stosunkowo szybko zaczniemy znów spełniać te kryteria" - zapewnił prezes NBP. (ISB)

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego