Kompania Węglowa wyemituje dług dla banków i Węglokoksu

Kompania Węglowa SA uzyskała zgodę rady nadzorczej na emisję obligacji średnioterminowych do kwoty 1,23 miliarda złotych. Uruchomienie programu emisji ma nastąpić do końca października.

Aktualizacja: 11.02.2017 10:49 Publikacja: 18.10.2013 13:56

Kompania Węglowa wyemituje dług dla banków i Węglokoksu

Foto: www.sxc.hu

"Kompania Węglowa zakończyła negocjacje programu emisji obligacji, uzyskała zgodę rady nadzorczej i 18 października podpisała umowę emisji obligacji średnioterminowych do maksymalnej kwoty 1 mld 230 mln zł" - podała w komunikacie spółka.

Środki z emisji firma planuje przeznaczyć na finansowanie bieżącej działalności oraz wykup obligacji krótkoterminowych za 700 milinów złotych.

W skład konsorcjum gwarantów emisji wchodzą: Bank Zachodni WBK (pełniący rolę agenta emisji), BNP Paribas Bank Polska, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski, Bank Gospodarstwa Krajowego, Alior Bank oraz katowicka spółka Węglokoks - eksporter węgla, który już wcześniej wniósł do Kompanii 450 mln zł przedpłaty za węgiel przeznaczony na eksport.

- Emisja obligacji to pierwszy krok do stabilizacji struktury finansowania spółki i - docelowo - jest to jedno z działań zarządu prowadzące w perspektywie długoterminowej do osiągnięcia pozytywnego wyniku na poziomie operacyjnym - skomentował, w nadesłanej PAP informacji, wiceprezes spółki ds. finansowych Jacek Nowak.

Przypomniał, że celem zarządu KW jest przygotowanie programu restrukturyzacji jeszcze w tym kwartale. Piątkowa zgoda rady nadzorczej na emisję obligacji to jeden z pierwszych kroków w realizacji tego programu. By rozpocząć program emisji obligacji, potrzebne jest jeszcze uzyskanie zgody ministra skarbu oraz pozytywnej opinii ministra gospodarki na ustanowienie zabezpieczeń. - Liczymy, iż uda się pozyskać środki na przełomie października i listopada - powiedział Nowak.

Wykup wyemitowanych w październiku obligacji średnioterminowych następować będzie w transzach, a termin ostatecznej spłaty przypada w czerwcu 2018 r.

Wiceprezes wskazał w komunikacie, że rozmowy z bankami na temat programu emisji obligacji były trudne. - Otrzymaliśmy duże wsparcie ze strony organów korporacyjnych i strony właścicielskiej. Banki to poparcie widziały i - mimo iż początkowo podchodziły do projektu z dystansem - to jednak zdecydowały się na uczestnictwo w programie emisji. O trudnościach, jakie stawały na drodze podczas przygotowania tego programu, świadczy choćby fakt, że część instytucji finansowych deklarujących przystąpienie do programu emisji wycofała się praktycznie na ostatnim etapie negocjacji, mimo iż mają w nazwie śląski rodowód - powiedział, cytowany w komunikacie, Nowak.

Zarząd Kompanii pracuje nad programem restrukturyzacji, który ma być odpowiedzią na pogorszenie sytuacji rynkowej - spadek cen węgla oraz zmniejszenie popytu na ten surowiec. Program zakłada m.in. łączenie kopalń, zmniejszenie kosztów pracy i redukcję zatrudnienia bądź wynagrodzeń w administracji. Radana nadzorcza KW chce przyjąć program do końca roku. Wcześniej rada odrzuciła dwie poprzednie wersje programu.

Kompania Węglowa to największa górnicza firma w Europie, o zdolności wydobywczej do 40 mln ton węgla rocznie. Zatrudnia niespełna 60 tys. osób w 15 kopalniach.

Kompania to największy producent węgla kamiennego w Unii Europejskiej. Firma boryka się ze spadkiem cen węgla, któremu towarzyszą wysokie koszty wydobycia tego surowca.

Na początku września ówczesna prezes Kompanii Joanna Strzelec-Łobodzińska zapowiadała emisję obligacji, informując jednocześnie, że za pierwsze półrocze KW miała powyżej 100 milionów złotych straty netto.

W połowie ubiegłego miesiąca prezes KW zrezygnowała ze stanowiska.

Kompania ma odegrać istotną rolę w największym obecnie projekcie budowy nowych mocy energetycznych w Polsce.

Kompania ma dostarczać węgiel na potrzeby rozbudowywanej kosztem

11,6 miliarda złotych elektrowni w Opolu należącej do PGE Polskiej Grupy Energetycznej SA.

Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy