KNF podkreśla, że obowiązująca od 4 czerwca ub. r. ustawą zmieniającą ustawę o funduszach inwestycyjnych („ustawa zmieniająca") objęła nie tylko TFI i fundusze inwestycyjne, ale również inne spółki. - Podmioty, które w dniu wejścia w życie ustawy zmieniającej wykonywały działalność w zakresie zbierania aktywów od wielu inwestorów w celu ich lokowania w interesie tych inwestorów zgodnie z określoną polityką inwestycyjną i nie są funduszami inwestycyjnymi, są obowiązane dostosować działalność do przepisów ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi („ustawa") do 4 czerwca 2017 r. – czytamy w opublikowanym w czwartek stanowisku.
- Dostosowanie działalności do wymogów, o których mowa w ustawie oraz kontynuowanie prowadzonej działalności wymaga złożenia bądź wniosku o udzielenie zezwolenia na wykonywanie działalności przez zarządzającego alternatywną spółką inwestycyjną (ASI), bądź wniosku o wpis do rejestru zarządzających ASI, prowadzonego przez Komisję. KNF zauważa jednocześnie, że na rynku kapitałowym w Polsce funkcjonują spółki prowadzące działalność alternatywnej spółki inwestycyjnej w rozumieniu ustawy jak i działalność podmiotu zarządzającego takimi spółkami, a szereg z tych spółek stanowią podmioty publiczne działające zarówno na rynku regulowanym jak i poza tym rynkiem –w alternatywnym systemie obrotu – NewConnect – podkreśla nadzór.
KNF zwraca uwagę, że firmy takie muszą dokonać „autoidentyfikacji" – same określić, czy podlegają nowym wymogom. Zaniechanie obowiązków wynikających z art. 54 ustawy zmieniającej skutkować będzie ponoszeniem odpowiedzialności karnej. - Kto bez wymaganego zezwolenia lub wbrew warunkom określonym w ustawie wykonuje działalność polegającą na lokowaniu w papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego lub inne prawa majątkowe, aktywów osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, zebranych w drodze propozycji zawarcia umowy, której przedmiotem jest udział w tym przedsięwzięciu podlega grzywnie do 10 mln zł i karze pozbawienia wolności do lat pięciu – grozi KNF. Za samo niewpisanie się do rejestru zarządzających ASI grozi 5 mln zł kary lub pięć lat więzienia albo obie kary łącznie.
Jak ostrzegaliśmy w sobotnim „Parkiecie", dotychczas do rejestru firm zarządzających ASI wpisała się... jedna spółka.
Pełna treść stanowiska KNF dostępna jest tu: