Seulski nadzór sprowokował silną zwyżkę

Kospi, główny indeks giełdy w Seulu, zyskał w poniedziałek aż 5,66 proc. po tym, jak regulator wprowadził tymczasowy zakaz krótkiej sprzedaży.

Publikacja: 06.11.2023 21:00

Seulski nadzór sprowokował silną zwyżkę

Foto: SeongJoon Cho/Bloomberg

Mocno rósł w poniedziałek również południowokoreański indeks spółek technologicznych Kosdaq. Zyskał 7,34 proc. Zarówno dla niego, jak i dla indeksu Kospi poniedziałkowa sesja była najlepszą od marca 2020 r. Impulsem do ich zwyżek była decyzja koreańskiego nadzoru finansowego o przywróceniu zakazu krótkiej sprzedaży akcji. Zakaz ten ma obowiązywać do końca czerwca 2024 r.

Krótka sprzedaż to transakcja, w ramach której zbywa się akcje lub instrumenty finansowe, których formalnie się nie posiada. Zwykle papiery te zostają wcześniej pożyczone przez sprzedającego, który następnie odkupuje je po niższej cenie i zwraca. Tzw. naga krótka sprzedaż to natomiast transakcja, w której sprzedawane są papiery, które nie zostały nawet wcześniej pożyczone przez sprzedającego. Transakcje nagiej krótkiej sprzedaży są zakazane w Korei Płd. W połowie października tamtejszy nadzór rynku ogłosił, że dwa banki inwestycyjne z Hongkongu przeprowadzały nielegalną nagą krótką sprzedaż akcji koreańskich spółek. Transakcje te były warte łącznie kilkadziesiąt milionów dolarów, a eksperci spodziewają się, że mogą skutkować nałożeniem rekordowych kar na owe dwa banki. Ta afera mogła się przyczynić do wydania przez koreański nadzór tymczasowego zakazu krótkiej sprzedaży.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Wall Street szykuje się na wypadek wygranej Trumpa
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Gospodarka światowa
Góry niesprzedanego litu do baterii. „Przejścia na elektryki to nie zakłóci”
Gospodarka światowa
Inflacja słabnie, ale nie na tyle, by banki centralne odetchnęły z ulgą
Gospodarka światowa
Wzrost cen słabnie, ale europejski przemysł ma zadyszkę
Gospodarka światowa
Inwestorzy nie przestraszyli się wyniku pierwszej tury wyborów
Gospodarka światowa
Jak rynki przyjęły sukces Le Pen w wyborach we Francji