Tokijski wskaźnik najwyżej od 33 lat

Wskaźnik TOPIX znalazł się najwyżej od 1990 r. Zdaniem banków zwyżki mają solidne podstawy.

Publikacja: 16.05.2023 21:00

Tokijski wskaźnik najwyżej od 33 lat

Foto: Kiyoshi Ota/Bloomberg

Najwyżej od 33 lat znalazł się we wtorek TOPIX – obok Nikkei 225 jeden z dwóch kluczowych wskaźników japońskiego rynku akcji.

Tokijski indeks wzrósł o 0,6 proc., co jednak wystarczyło do wyjścia powyżej odnotowanego we wrześniu 2021 r. szczytu pandemicznej hossy. TOPIX znalazł się najwyżej od sierpnia 1990 r., jednak do szczytu historycznej bańki z końca 1989 r. wciąż brakuje mu 36 proc.

Jak oceniają analitycy, za zwyżkami stoją głównie inwestorzy zagraniczni, zachęceni nadziejami na reformę ładu korporacyjnego i powrotem wzrostu wynagrodzeń.

W kwietniu zagraniczni inwestorzy kupili na czysto japońskie akcje na kwotę 15,8 mld dol., co oznacza największe napływy od października 2017 r. Kraj Kwitnącej Wiśni wydaje się wychodzić z deflacji, z którą borykał się od ponad trzech dekad, podczas gdy inwestorzy obawiają się, że innym głównym rynkom dojrzałym grozi stagflacja.

Giełda w Tokio oceniana jest też jako oferująca stabilność, czym odróżnia się od rynku chińskiego, na którego zachowaniu ciążą obawy o geopolitykę. Do zakupów zachęca również słabość jena, w którym kwotowane są japońskie akcje – wyrażony w dolarze TOPIX wciąż znajduje się 19 proc. poniżej szczytu z 2021 r. Zdaniem Neila Newmana z biura Macquarie Capital Securities zwyżki są oparte na solidnych fundamentach.

– Japońskie akcje weszły w dwu- lub trzyletnią hossę. Szerokość i głębokość rosnącego rynku oraz płynność jest dobra, a zyski spółek wyglądają solidnie, co powinno przyciągać kapitał – komentuje specjalista w rozmowie z agencją Bloomberg.

Zwiększenie zaangażowania na japońskim rynku zapowiedział słynny inwestor Warren Buffett, a pozytywnie o perspektywach wypowiadają się stratedzy takich instytucji, jak Goldman Sachs czy Macquarie Group.

Jak zauważają ci pierwsi, optymizmem napawa ożywienie w turystyce, plany znacznych wydatków kapitałowych i wciąż łagodna polityka Banku Japonii.

– Zarówno krajowi, jak i zagraniczni inwestorzy oceniają Japonię pozytywnie w porównaniu z USA i Europą, ponieważ nie grozi jej zbliżająca się recesja, a mimo to wyceny są bardzo niskie. Jest duże prawdopodobieństwo, że będzie się zachowywała lepiej od innych światowych rynków – powiedział Bloombergowi John Vail, główny strateg towarzystwa Nikko AM.

Gospodarka światowa
Najgorsze od miesięcy dane o PMI z zachodniej Europy. Możliwe duże cięcie stóp
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka światowa
Czy świat zaleje tańsza amerykańska ropa?
Gospodarka światowa
Przewodniczący SEC Gary Gensler rezygnuje ze stanowiska
Gospodarka światowa
Brytyjska inflacja nie dała się jeszcze zepchnąć pod próg
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka światowa
Czy cena uncji złota dojdzie w przyszłym roku do 3000 dolarów?
Gospodarka światowa
Nvidia: zysk wyższy od prognoz