AIG: pomoc rządu USA trafiła do banków w Europie

Gigant ubezpieczeniowy AIG, uratowany dzięki 170 mld dolarów wsparcia od rządu USA, wypłacił swoim pracownikom pokaźne premie a 105 miliardów dolarów w ramach rozliczeń przelał do europejskich banków.

Publikacja: 16.03.2009 15:46

AIG: pomoc rządu USA trafiła do banków w Europie

Foto: AFP

AIG ujawnił nazwy banków, które skorzystały na miliardowym funduszu federalnym, przyznanym AIG w zeszłym roku w ramach pomocy rządowej.

Na szczycie listy opublikowanej wczoraj przez AIG znalazł się Goldman Sachs (12.9 mld dolarów). Kolejne miejsca zajęły: Societe Generale (11.9 mld dolarów) i Deutsche Bank (11.8 mld dolarów).

Dalej plasują się: Barclays Plc (8.5 mld dolarów), Merrill Lynch & Co. (6.8 mld dolarów), Bank of America Corp. (5.2 mld dolarów) oraz UBS AG (5 mld dolarów).

W sumie AIG ujawnił nazwy osiemdziesięciu firm, którym zapłacił dzięki pomocy rządowej.

- Jestem bardzo zaniepokojony faktem, że Goldman Sachs otrzymał tak dużo pieniędzy od AIG , biorąc pod uwagę relacje między obu firmami. Z pewnością zbadamy tę sprawę głębiej, aby uzyskać pewność, że to zwykły przypadek. – mówi senator Elijah Cummings

- AIG usiłuje robić z Amerykanów głupków, przeznaczając prawie miliard dolarów na premie w imię zachowania płatności – dodaje Cummings.

Jak wynika z ustaleń rządu z zarządem AIG, pula na bonusy za 2008 r. dla 50 menedżerów ma się zmniejszyć o 9,6 mln dol. To niewiele, ale za to premie za 2009 r. zostaną przycięte przynajmniej o 30 proc.

AIG to jedna z największych instytucji finansowych świata. Działa w 130 krajach. Amerykański gigant ubezpieczeniowy zanotował straty sięgające 62 miliardów dolarów w ostatnim kwartale 2008 roku.

Kiedy banki zaczęły grozić AIG pozwami o bankructwo, rząd USA i FED uznały, że upadek giganta doprowadzi do kryzysu, więc najpierw wpompowały w niego 85 miliardów dolarów, a potem dołożyły jeszcze prawie 90 miliardów, tak, by AIG mogła spłacić wszystkie długi.

Gospodarka światowa
Donald Trump uderza cłami. Co to znaczy dla świata, gospodarek i rynków?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
1,7 bln dolarów wyparowało z Wall Street
Gospodarka światowa
Janusz Jankowiak: Trumpowska recepta dobrze się sprzedaje, choć jest chora
Gospodarka światowa
Piotr Kuczyński: Odpowiedź na cła Trumpa? UE ma potężną broń – podatek cyfrowy
Gospodarka światowa
Jak doradcy Trumpa wyliczyli cła odwetowe?
Gospodarka światowa
Cła Trumpa uderzyły w rynki. Będzie krach na Wall Street?