Rośnie optymizm w strefie euro

Lepsze od spodziewanych wyniki spółek w II kw. i szybszy rozwój zarówno produkcji, jak i usług w lipcu sprawiły, że wskaźnik optymizmu co do perspektyw gospodarek tego regionu jest najwyższy od ponad dwóch lat

Publikacja: 30.07.2010 07:52

Rośnie optymizm w strefie euro

Foto: GG Parkiet

Zaufanie do perspektyw gospodarczych strefy euro wzrosło w lipcu do poziomu najwyższego od ponad dwóch lat. Indeks nastrojów szefów spółek i konsumentów w 16 krajach strefy euro wzrósł do 101,3 pkt z 99 pkt w czerwcu – poinformowała Komisja Europejska. To poziom najwyższy od marca 2008 r.

[srodtytul]Coraz mniejsze bezrobocie w Niemczech[/srodtytul]

Perspektywy gospodarcze strefy euro, na wiosnę zagrożone skutkami kryzysu zadłużeniowego w Grecji i kilku innych południowych krajach, poprawiają się, bo wiele spółek publikuje raporty za II kwartał o wiele lepsze od spodziewanych przez analityków. W lipcu odnotowano przyspieszenie rozwoju zarówno produkcji przemysłowej, jak i usług w strefie euro.

Potwierdzeniem trafności odczytów indeksów jest coraz lepsza sytuacja na niemieckim rynku pracy. Bezrobocie w tej największej europejskiej gospodarce spada systematycznie od 13 miesięcy. W lipcu osób poszukujących zatrudnienia było tam 3,21 mln, o 20 tys. mniej niż w czerwcu. Stopa bezrobocia po uwzględnieniu czynników sezonowych spadła do 7,6 proc. z 7,7 proc. w poprzednim miesiącu. – Jest szansa, że gospodarka będzie w stanie utrzymać dobre tempo wzrostu. Obecnie nie widzę żadnych większych zagrożeń dla jej rozwoju – powiedział David Kohl z frankfurckiego biura Julius Baer Holding.

Euro umocniło się do dolara do 1,3078, a w ciągu minionego miesiąca kurs wspólnej waluty wzrósł o 7,3 proc. Wciąż jednak euro jest o 9 proc. słabsze do dolara niż na początku roku.

[srodtytul]Nastroje lepsze, niż przewidywali ekonomiści[/srodtytul]

Ekonomiści spodziewali się wzrostu wskaźnika zaufania w strefie euro, ale jedynie do 99,1 pkt.

Komisja Europejska oblicza swój indeks nastrojów na podstawie wyników ankiety przeprowadzanej w dwóch pierwszych tygodniach każdego miesiąca wśród 130 tysięcy menedżerów i 40 tysięcy konsumentów. Wskaźnik zaufania konsumentów wzrósł w lipcu do minus 14 z minus 17 pkt w czerwcu. W przemyśle indeks nastrojów poprawił się z minus 6 pkt do minus 4, a w usługach wzrósł z 4 pkt do 6.

– Lipcowa, większa od prognozowanej poprawa nastrojów gospodarczych w strefie euro ponownie osłabi obawy o rychły powrót recesji i pewnie przyczyni się do umocnienia euro, a to może w drugim półroczu spowolnić rozwój gospodarki w dużym stopniu stymulowany przez eksport, zwłaszcza że chyba słabnie tempo w innych krajach, nawet w Chinach – powiedział Martin van Vliet, ekonomista z biura ING Group w Amsterdamie.

Szybszy rozwój przemysłu i usług w lipcu pokazał, że te obawy o słabsze drugie półrocze były przesadne. Opierano je przede wszystkim na zabójczych dla wewnętrznego popytu programach oszczędnościowych wprowadzanych w wielu krajach europejskich w celu zmniejszenia rozdmuchanych deficytów budżetowych.

Wczoraj taki program większością głosów zatwierdziła włoska Izba Deputowanych. Ma ona w ciągu dwóch najbliższych lat zatrzymać w budżecie prawie 25 mld euro. Poprawiające się nastroje konsumentów oznaczają jednak, że gospodarstwa domowe mogą być bardziej skłonne do zwiększania wydatków.

Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?
Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii