Złoto z rekordem, frank dogonił dolara

Za uncję złota płacono wczoraj nawet 1271,3 dolara, najwięcej w historii, natomiast kurs franka szwajcarskiego po raz pierwszy od grudnia zeszłego roku zrównał się z notowaniami waluty amerykańskiej.

Publikacja: 15.09.2010 07:47

Zarówno złoto, jak i frank kupowane są przez inwestorów stroniących od ryzyka. – Coraz więcej graczy kieruje się w stronę najbezpieczniejszych instrumentów – wskazuje Adam Klopfenstein z firmy inwestycyjnej Lind-Waldock z Chicago. Jak dodaje, gracze ci nie są bowiem przekonani, że ożywienie w zachodnich gospodarkach się utrzyma. Boją się również długoterminowych efektów polityki Rezerwy Federalnej czy Europejskiego Banku Centralnego, które mogą wrócić do drukowania pieniędzy.

Poprzedni rekord złota pochodził z czerwca i wynosił w przypadku rynku londyńskiego 1265,3 dol. Analitycy przewidują, że kolejne są kwestią najbliższych dni i miesięcy. Według specjalistów z Deutsche Banku w IV kwartale złoto będzie kosztować średnio po 1400 USD za uncję trojańską (31,1 grama).

Odwrót od ryzyka sprzyja także notowaniom franka szwajcarskiego. – Jest on jedną z niewielu walut, za którą stoją bardzo silne fundamenty – zwraca uwagę Henrik Gullberg, strateg walutowy z Deutsche Banku. Szwajcarska gospodarka jest bowiem stabilniejsza od innych na Zachodzie, ma nadwyżki handlowe, co uniezależnia ją od kapitału z zewnątrz.

Wczoraj po południu za dolara płacono już tylko po 99,33 centymów, czyli 0,9933 franka, – około 1 proc. – mniej niż w poniedziałek. Poniżej progu 1 franka kurs ten był ostatnio na początku grudnia. Najsilniejsza w historii helwecka waluta była natomiast w marcu 2008 r., w punkcie kulminacyjnym ostatniego kryzysu, kiedy za dolara płacono jedynie 96,45 centymów.

Wczoraj frank umacniał się także do innych głównych walut. W relacji do złotego kurs wynosił natomiast 3,07 zł, ale później spadł o 4 gr.

[ramka][b]1271,3 USD[/b] - kosztowało wczoraj po południu złoto na rynku spot w Londynie. To nowy rekord cen kruszcu[/ramka]

Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą