USA sprowokują wojnę handlową z Pekinem?

Amerykańscy kongresmeni zebrali się, by za pomocą ustawy osądzić, czy sterowanie przez Chińczyków kursem juana to nieuczciwe wsparcie dla eksporterów

Publikacja: 30.09.2010 08:37

USA sprowokują wojnę handlową z Pekinem?

Foto: GG Parkiet

Izba Reprezentantów Kongresu USA debatowała wczoraj nad ustawą piętnującą Chiny jako państwo manipulujące swoją walutą (juanem) i w ten sposób nieuczciwie wspierające swoich eksporterów. Prawo to ma otworzyć drogę do nałożenia przez władze USA karnych ceł na towary importowane z Chin. Kontrowersyjna ustawa może być więc początkiem wojny handlowej Waszyngtonu z Pekinem. Do zamknięcia tego wydania „Parkietu” nie był znany rezultat głosowania nad tym prawem w Kongresie.

[srodtytul]Przedwyborcza rozgrywka[/srodtytul]

Sprawa kursu juana od miesięcy zatruwa relacje amerykańsko-chińskie. W czerwcu, po naciskach USA, Chiny uelastyczniły kurs narodowej waluty. W wyniku tego juan umocnił się wobec dolara do poziomu najwyższego od kilkunastu lat. Aprecjacja nie zadowoliła jednak amerykańskich polityków i ekonomistów wskazujących, że Pekin nadal sztucznie zaniża kurs swojej waluty nawet o 40 proc., a juan umocnił się w ostatnich miesiącach o zaledwie 2 proc. Do chóru krytyków Chin przyłączył się nawet sekretarz skarbu USA Timothy Geithner. Dwa tygodnie temu zapewnił Kongres, że wraz z innymi państwami zrobi wszystko, by chińskie władze pozwoliły juanowi bardziej się umocnić.

Nigdy wcześniej jednak kongresmeni nie zdecydowali się na ustawowe potępienie Chin za manipulowanie juanem. – Nie możemy liczyć, że chiński rząd dobrowolnie wykona właściwy ruch. Skończył się już czas obłaskawiania – twierdzi Tim Murphy, republikański kongresmen. W środę powszechnie spodziewano się, że antychińska ustawa zostanie przyjęta – popierało ją zarówno wielu demokratów, jak i republikanów. Nie bez znaczenia są też dla niej zbliżające się wybory do Kongresu. Los projektu, nawet po przepchnięciu go w Izbie Reprezentantów, nie jest jednak przesądzony. Musi go zatwierdzić Senat i podpisać prezydent.

Amerykański biznes jest w sprawie kontrowersyjnej ustawy podzielony. Popierają ją m.in. przedsiębiorcy z branży stalowej i tekstylnej uważający, że niszczy ich tania chińska konkurencja. Ustawy nie chcą przedstawiciele firm eksportujących do Chin. Obawiają się, że nowe prawo rozpęta wojnę handlową.

– Ta ustawa uczyni więcej złego niż dobrego dla tworzenia miejsc pracy i wzrostu gospodarczego, akurat wtedy, gdy bardzo nam na nich zależy – oceniła w liście do kongresmenów Amerykańska Izba Handlu. Eksperci sugerują, że Pekin może w ramach wojny handlowej ograniczyć eksport rzadkich metali niezbędnych w przemyśle wysokich technologii.

[srodtytul]Lista napięć[/srodtytul]

Wzajemne pretensje Chin i USA nie kończą się na sprawie juana. Waszyngton złożył ostatnio dwie skargi na Pekin do Światowej Organizacji Handlu (WTO). Jedna dotyczy ceł antydumpingowych nałożonych na amerykańską specjalistyczną stal, w drugiej Pekin został oskarżony o blokowanie dostępu do rynku płatności elektronicznych.

Waszyngtonowi nie podobają się również wysokie cła na amerykańskie kurczaki. USA wspólnie z Unią Europejską przekonują też WTO, że Chiny stosują restrykcje na eksport surowców, przez co zawyżają ich ceny na światowych rynkach, a jednocześnie utrzymują je na zaniżonym poziomie na rynku wewnętrznym.

Chiny mają natomiast za złe Amerykanom wysokie cła na chińskie opony, stalowe rury i papier powlekany (dochodzące do 314 proc.).

[ramka][b]Lepsze dane z przemysłu ChRL[/b]

Indeks PMI mierzący koniunkturę w chińskim przemyśle (liczony przez bank HSBC oraz firmę Markit Economics) wzrósł z 51,9 pkt w sierpniu do 52,9 pkt we wrześniu, najwyższego poziomu od pięciu miesięcy. Każdy jego odczyt powyżej 50 pkt oznacza ekspansję w przemyśle. – To początek wielomiesięcznej zwyżki PMI, spowodowanej m.in. tym, że rząd w Pekinie wzmacnia swoje działania mające na celu dokończenie projektów stymulujących gospodarkę – twierdzi Glenn Maguire, główny ekonomista ds. Azji w Societe Generale. [/ramka]

Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą
Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami