Ministrowie finansów uzgadniali szczegóły

Szefowie resortów finansów państw Unii Europejskiej chcieli uspokoić inwestorów, zależało im, by przed dzisiejszymi sesjami poznali detale wsparcia dla Irlandii

Publikacja: 29.11.2010 00:13

Na ulicach Dublina, stolicy Irlandii, w sobotę przeciwko polityce rządu demonstrowało ponad 50 tys.

Na ulicach Dublina, stolicy Irlandii, w sobotę przeciwko polityce rządu demonstrowało ponad 50 tys. osób.

Foto: Reuters

W niedzielę w Brukseli spotkali się ministrowie finansów, by omówić szczegóły planu ratunkowego dla Irlandii. Kwota, jaką Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy przeznaczą na wsparcie przeżywającej kryzys finansowy Zielonej Wyspy, wyniesie 85 miliardów euro. Spodziewano się, że porozumienie w sprawie wsparcia Irlandii zostanie osiągnięte do godzin wieczornych. Ministrom zależało, aby rynki finansowe poznały jego szczegóły przed otwarciem sesji w poniedziałek.

[srodtytul]Dzień protestu[/srodtytul]

W sobotę w Dublinie, stolicy Irlandii, odbyła się wielka demonstracja przeciwko planowanym przez rząd posunięciom oszczędnościowym. Mają wzrosnąć podatki, a wydatki z kasy państwa zostaną zmniejszone. Według planu przedstawionego w środę przez premiera Briana Cowana przewidziane są też obcięcie płacy minimalnej i redukcja etatów w sektorze publicznym. Dzięki tym posunięciom, których jeszcze nie?zatwierdził parlament, Irlandia?w okresie czterech lat chce zaoszczędzić 15 miliardów euro.

Według państwowej stacji RTE oprocentowanie pożyczki, jaką dostanie Irlandia z UE, prawdopodobnie będzie wyższe niż w przypadku Grecji i wyniesie 6,7 proc. w skali roku, ale negocjacje w tej sprawie trwały i nic nie było przesądzone. Tańsza ma być pomoc z MFW.Irlandzkie związki zawodowe zarzucają rządowi, że chce pozbawić gospodarkę zbyt wielu pieniędzy, a proponowany budżet zabije wszelkie pojawiające się przejawy poprawy koniunktury.

Joan Burton, rzeczniczka Partii Pracy wypowiadająca się w kwestiach finansowych, twierdzi, że od pierwszego dnia kryzysu priorytetem rządu były interesy banków i ich udziałowców, a nie potrzeby zwykłych ludzi. – To musi się zmienić – stwierdziła. Ministrowie finansów państw Unii Europejskiej według nieoficjalnych informacji zaczęli debatę na temat pomocy dla Irlandii około godziny 13.00.

Inwestorzy operujący na rynkach finansowych czekali na szczegóły planu pomocowego dla Irlandii z powodu kłopotów, w których pod presją rynków znalazły się także inne kraje, w tym zwłaszcza Portugalia i Hiszpania. Średnia rentowność, jakiej żądają inwestorzy?w przypadku dziesięcioletnich obligacji państw z obrzeża strefy euro (Grecja, Hiszpania, Portugalia i Włochy), w miniony piątek wzrosła do ponad 7,5 proc., podczas gdy w przypadku papierów rządu niemieckiego sięga ona obecnie 2,73 proc.

[srodtytul]Euro zagrożone[/srodtytul]

Kryzys finansowy w państwach strefy euro zagraża też wspólnej walucie. W minionym tygodniu euro do amerykańskiego dolara straciło 3,2 proc. W piątek za euro trzeba było zapłacić tylko 1,3242 USD, a tydzień wcześniej było to 1,3673 dolara. – Euro jest zagrożone – twierdzi Alan McQuaid, główny ekonomista Bloxham Stockbrokers. Blake Jespersen, dyrektor w Bank of Montreal, twierdzi, że nie da się zapobiec rozprzestrzenieniu się kryzysu na inne kraje strefy euro. W chwili zamykania tego wydania „Parkietu” obrady w Brukseli jeszcze trwały. bloomberg, bbc

Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą
Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami