Program dobrowolnych zwolnień w GM

General Motors planuje zmniejszyć zatrudnienie. Odchodzącym na emeryturę i tym, którzy zdecydują się zwolnić z pracy koncern samochodowy zaproponował 60 tys. dolarów odprawy. Firma chce teraz zatrudnić nowych ludzi, którzy dostaną niższe płace

Publikacja: 14.12.2010 11:30

Program dobrowolnych zwolnień w GM

Foto: Bloomberg

General Motors planuje zmniejszyć zatrudnienie o kilka tysięcy pracowników. Większość osób przejdzie na emeryturę. To pierwsza próba redukcji zatrudnienia od momentu ogłoszenia przez GM bankructwa w 2009 roku

Pracownikom odchodzącym na emeryturę i tym, którzy zdecydują się zwolnić z pracy GM zaproponowało 60 tys. dolarów odprawy – ogłosił rzecznik firmy Chris Lee. W tej chwili GM zatrudnia o kilka tysięcy więcej pracowników niż w rzeczywistości potrzebuje. Oferta przedstawiona pracownikom obowiązuje do marca 2011 roku w 14 zakładach na terenie Stanów Zjednoczonych.

Nowi pracownicy obecnie zatrudniani są za połowę tego, co poprzednicy. Wśród nowozatrudnionych przeważają inżynierowie specjalizujący się w napędzie elektrycznym.

Tydzień temu, prezes GM Dan Akerson ogłosił, że zlikwiduje ograniczenia wynagrodzenia kadry zarządzającej, obawiając się utraty wykwalifikowanych pracowników w miarę jak gospodarka się będzie odbudowywała.

Zmiany polityki zatrudnienia dotyczą m.in. fabryki w Orion w stanie Michigan. Zakład ten będzie produkował model Chevrolet Sonic na nowych zasadach zatrudnienia, w ten sposób GM będzie w stanie produkować ten model samochodu w kraju, a nie importować go z zagranicy np. z Meksyku.

Związki zawodowe UAW wyraziły zgodę, by GM ograniczył zatrudnienie w zakładzie w Orion do 40 procent załogi i płacy do 14 dolarów za godzinę. To około połowa z 29 dolarów za godzinę, którą otrzymują obecnie pracownicy zrzeszeni w związkach zawodowych. Oznacza to obniżkę rocznego wynagrodzenia z 58 tys. dolarów do 30 tys.

Po trzech kwartałach GM miał 4,8 mld dol. czystego zysku i ten rok zakończy na plusie, pierwszy raz od 2004 r.

Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą