Banki nieprędko wrócą do formy

Kon­dy­cja fi­nan­so­wa hisz­pań­skich ban­ków, sta­no­wią­ca obok ro­sną­ce­go dłu­gu pu­blicz­ne­go jed­ną z przy­czyn coraz gorszego po­strze­ga­nia Hisz­pa­nii przez in­we­sto­rów, może w przy­szłym ro­ku ulec dal­sze­mu osła­bie­niu – alar­mu­ją eks­per­ci.

Publikacja: 20.12.2010 00:34

Szefowie Banku Hiszpanii (na fot. jego siedziba) mogą mieć w przyszłym roku więcej zmartwień.

Szefowie Banku Hiszpanii (na fot. jego siedziba) mogą mieć w przyszłym roku więcej zmartwień.

Foto: Bloomberg

Cier­pieć mo­gą zwłasz­cza te in­sty­tu­cje, któ­re hoj­nie udzie­la­ły kre­dy­tów hi­po­tecz­nych.

Oba­wy do­ty­czą­ce fi­nan­sów Hisz­pa­nii i ostrze­że­nia agen­cji ra­tin­go­wych pod jej ad­re­sem ozna­cza­ją, że tam­tej­sze ban­ki mu­szą teraz po­no­sić wyż­sze kosz­ty fi­nan­so­wa­nia. A nie mają za­ra­zem, z po­wo­du trud­nej sytu­acji gospo­dar­czej, zbyt wielu moż­li­wo­ści zwięk­sza­nia przy­cho­dów. To bi­je w ich wy­niki.

Jak wy­ni­ka z pod­su­mo­wań bran­żo­wych sto­wa­rzy­szeń, po dzie­wię­ciu mie­sią­cach łącz­ne zy­ski ban­ków i kas oszczęd­no­ścio­wych zma­la­ły aż o 18 proc. wzglę­dem ze­szłe­go ro­ku (do 14,3 mld eu­ro).

Przy­szły rok też nie za­po­wia­da się naj­le­piej. – Zwięk­sze­nie zy­sków bę­dzie bar­dzo trud­ne. Po­nie­waż ban­ki ma­ją pro­ble­my z płyn­no­ścią, mu­szą pła­cić więcej za swo­je zo­bo­wią­za­nia, a to ogra­ni­cza ich ren­tow­ność – pod­kre­śla Ju­an Jo­se To­ri­bio, pro­fe­sor ze zna­nej szko­ły biz­nesu IESE i by­ły wy­so­ki ran­gą urzęd­nik Mi­ni­ster­stwa Fi­nansów.

Na ban­kach od­bi­ja się obec­nie mo­da na kre­dy­ty hi­po­tecz­ne – w cią­gu ostat­nich 10 lat, zwłasz­cza przed za­ła­ma­niem się ryn­ku nie­ru­cho­mo­ści, port­fel tych kre­dy­tów na do­my i miesz­ka­nia spuchł aż pię­cio­krot­nie, do ok. 618 mld eu­ro. I choć mi­mo ro­sną­ce­go bez­ro­bo­cia kre­dy­ty te są do­sko­na­le ob­słu­gi­wa­ne – agen­cja Mo­ody’s oce­nia, że tyl­ko 2,8 proc. nie zo­sta­nie spła­co­nych, pod­czas gdy dla kre­dy­tów dla de­we­lo­pe­rów i na nie­ru­cho­mo­ści ko­mer­cyj­ne od­set­ki te sza­co­wa­ne są na 12,9 proc. i 50 proc. – to dla ban­ków jest to mar­na po­cie­cha. Hi­po­te­ki by­ły bowiem udzie­la­ne z ni­skimi mar­żami i na dłu­gie okre­sy, i obec­nie, przy ro­sną­cych kosz­tach fi­nan­so­wa­nia, sta­ją się ob­cią­że­niem dla bi­lan­sów.

Jak wska­zu­ją ana­li­ty­cy, naj­więk­sze pro­ble­my mo­gą mieć takie ban­ki, jak Iber­ca­ja z Sa­ra­gos­sy i Ban­kin­ter z Ma­dry­tu, w któ­rych hi­po­te­ki sta­no­wią po­nad lub bli­sko po­ło­wę port­fe­la. – Im wię­cej ma się kre­dy­tów hi­po­tecz­nych, tym trud­niej po­pra­wić ren­tow­ność ca­łe­go port­fe­la kre­dy­to­we­go – wska­zu­je Da­ragh Qu­inn, ana­li­tyk z od­dzia­łu No­mu­ra In­ter­na­tio­nal w Ma­dry­cie.

Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą