Sprzedaż nieustannie spada od półtora roku

Załamuje się sprzedaż samochodów na unijnym rynku. Jak informuje stowarzyszenie europejskich producentów ACEA, marzec był osiemnastym z rzędu miesiącem spadku rejestracji nowych samochodów osobowych.

Publikacja: 17.04.2013 10:52

Sprzedaż nieustannie spada od półtora roku

Foto: Bloomberg

W całym pierwszym kwartale zarejestrowano niecałe 2,99 mln samochodów, o prawie jedną dziesiątą mniej niż w pierwszych trzech miesiącach przed rokiem.

Miniony miesiąc okazał się fatalny dla największego europejskiego potentata, jakim jest rynek niemiecki: popyt poszybował tam w dół o 17,1 proc. O 4,9 proc. spadła sprzedaż we Włoszech, o 16,2 proc. we Francji. O 13,9 w Hiszpanii. Wzrost sprzedaży utrzymuje się nadal w Wielkiej Brytanii, gdzie marcowe rejestracje podskoczyły o 5,9 proc.

Licząc kwartalnie największy spadek odnotował Cypr i Finlandia (po -42 proc.) oraz Holandia (-30,3 proc.). Przeszło 16-procentowy spadek dotknął Czechy, o 12,6 proc. spadła liczba rejestrowanych aut na Słowacji, o jedną dziesiątą – na Węgrzech.

Na tym tle całkiem nieźle wygląda rynek polski, gdzie kwartalna liczba rejestrowanych nowych samochodów zmniejszył się w ujęciu rocznym tylko o 2,4 proc.

Nie jest to jednak powód do optymizmu – pierwsze dwa miesiące były w Polsce na plusie, więc trend spadkowy właśnie się zaczyna. Tym bardziej, że pula atrakcyjnych cenowo aut z poprzedniego rocznika jest coraz mniejsza, a sytuacja gospodarcza jest na tyle niepewna, że coraz mocniej schładza apetyty zarówno konsumentów jak i firm na duże wydatki.

Załamanie sprzedaży w Europie to fatalna prognoza dla polskich fabryk. Produkujemy małe samochody, najbardziej nieodporne na kryzys. Dlatego kompaktowe ople czy miejskie fiaty, które w przeszło 95 procentach eksportowane są za granicę, mają coraz słabsze powodzenie.

Już ubiegłoroczny eksport samochodów z Polski skurczył się o prawie jedną czwartą w porównaniu z rokiem poprzednim. A rynek włoski, największy pod względem ilości odbieranych z Polski samochodów, ograniczył zamówienia o blisko jedną trzecią. Wiele wskazuje, że w tym roku będzie jeszcze gorzej.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?