EBC wstrzymał się z luzowaniem polityki

Mario Draghi nie widzi powodu, by uruchomić niekonwencjonalne środki

Aktualizacja: 06.06.2013 16:52 Publikacja: 06.06.2013 14:47

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmia

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian - podał bank w komunikacie.

Foto: Bloomberg

Europejski Bank Centralny  nie sprawił rynkom niespodzianki. Zgodnie z oczekiwaniami znaczniej większości analityków utrzymał swoją główną stopę procentową na rekordowo niskim poziomie 0,5 proc. a stopę depozytów na poziomie 1 proc. Euro lekko umocniło się po tej decyzji.

Mimo widocznej w ostatnich tygodni poprawy w statystykach gospodarczych, EBC obniżył prognozy gospodarcze dla strefy euro. Spodziewa się on teraz, że gospodarka eurolandu skurczy się w tym roku o 0,6 proc. (poprzednia prognoza mówiła o spadku o 0,5 proc.) . Poprawa ma nadejść jednak już w drugim

półroczu a wzrost gospodarczy w eurolandzie wyniesie w przyszłym roku 1,1 proc. (wobec 1 proc. prognozowanego w marcu). Wśród oznak polepszenia sytuacji EBC wymienia m.in.  większą płynność w systemie finansowym, o której świadczy   mniej pożyczek zaciąganych przez banki w unijnym banku centralnym.

Część analityków nie wyklucza jednak, że EBC zdecyduje się w nadchodzących miesiącach na dalsze luzowanie polityki pieniężnej jeśli będą napływać kiepskie dane gospodarcze. - Jeżeli dane będą rozczarowywać, cięcie stóp znowu wchodzi w grę - twierdzi Nick Kounis, ekonomista z ABN Amro.

Mario Draghi, prezes EBC, na popołudniowej konferencji prasowej powiedział niewiele nowych rzeczy. Zainteresowanie wzbudziły jednak jego słowa dotyczące możliwości wprowadzenia negatywnej stopy na depozytach w EBC, co miałoby skłonić banki do zwiększenia akcji kredytowej.  Draghi sugerował to

już w maju  i jak twierdzi, na razie nie ma potrzeby wprowadzenia negatywnych stóp, choć jest to technicznie możliwe. - Nie ma teraz powodu, by działać. Zostawiamy te niestandardowe    środki odłożone na półkę - deklaruje prezes EBC.

Również Bank Anglii nie dokonał zmian w polityce pieniężnej - utrzymał swoją główną stopę na poziomie 0,5 proc. i nie zwiększył programu skupu aktywów. Było to ostatniego jego posiedzenie pod kierownictwem dotychczasowego prezesa Mervyna Kinga.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?