Gospodarka na niższym biegu

Organizacja ds. Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) ścięła swoje prognozy dla światowej gospodarki. Powód: spowolnienie w największych gospodarkach wschodzących. Perspektywy Polski jednak się poprawiły.

Publikacja: 19.11.2013 15:14

Gospodarka na niższym biegu

Foto: Bloomberg

W ocenie paryskiej organizacji, w tym roku globalny PKB powiększy się o 2,7 proc., a w przyszłym roku o 3,6 proc. W poprzednim raporcie, z maja br., OECD przewidywała, że tempo wzrostu światowej gospodarki wyniesie odpowiednio 3,2 i 4,1 proc. Teraz ocenia, że do 4 proc. tempo rozwoju nie dojdzie nawet w 2015 r.

Nowe prognozy OECD są bardziej pesymistyczne od tych, które przedstawiły ostatnio inne międzynarodowe organizacje. Międzynarodowy Fundusz Walutowy spodziewa się, że w tym roku światowa gospodarka urośnie o 2,9 proc., a w przyszłym roku o 3,6 proc. Z kolei Komisja Europejska oczekuje, że liczby te wyniosą odpowiednio 3,2 i 4 proc.

„Ożywienie gospodarcze jest rzeczywiste, ale niemrawe, a na horyzoncie mogą się pojawić turbulencje – ocenił Angel Guria, sekretarz generalny skupiającego 34 państwa klubu. Wśród zagrożeń dla światowej gospodarki wymienił m.in. spory budżetowe w USA oraz zbliżający się koniec ilościowego łagodzenia polityki pieniężnej (QE) w USA.

Normalizacja polityki pieniężnej w USA może doprowadzić do odpływu kapitału z gospodarek wschodzących. – Gorsze prognozy odzwierciedlają niemal w całości dalsze spowolnienie w dużych gospodarkach wschodzących – przyznaje OECD. Gospodarki te, znane łącznie jako BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny), nie należą do paryskiej organizacji.

Najbardziej pogorszyły się perspektywy Brazylii. OECD prognozuje, że latynoamerykańska gospodarka urośnie w przyszłym roku zaledwie o 2,2 proc., po 2,5 proc. w tym roku. W maju oceniała, że przyszłoroczne tempo wzrostu Brazylii sięgnie 3,5 proc.

Inne duże gospodarki wschodzące mają w przyszłym roku przyspieszyć, ale nie tak bardzo, jak OECD oceniała w maju. Według paryskiej organizacji, gospodarka Chin powiększy się w tym roku o 7,7 proc., a w przyszłym roku o 8,2 proc. (poprzednie prognozy to 7,8 i 8,4 proc.). PKB Indii urośnie w tym roku o 3,4 proc., a w przyszłym o 5,1 proc. (poprzednie prognozy to 5,7 i 6,6 proc.). PKB Rosji ma się powiększyć odpowiednio o 1,5 i 2,3 proc. (poprzednio 2,3 i 3,6 proc.).

Jednocześnie organizacja podwyższyła swoje prognozy m.in. dla Wielkiej Brytanii i Polski. Nasz PKB powiększyć się ma w tym roku o 1,4 proc., a w przyszłym roku o 2,7 proc. W maju OECD wieszczyła Polsce tempo wzrostu na poziomie odpowiednio 0,9 i 2,2 proc. Przyspieszenie, jak tłumaczą ekonomiści organizacji, Polska zawdzięcza zarówno dzięki rosnącemu eksportowi, jak i popytowi wewnętrznemu.

Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?
Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA