Brokerzy wyrzuceni z pracy za manipulowanie Liborem

Afera w sprawie zaniżania przez banki oprocentowania pożyczek międzybankowych oraz manipulowanie stopami Libor zatacza coraz większe kręgi. Ponad dwunastu brokerów w Londynie i Azji musiało pożegnać się z pracą

Aktualizacja: 17.02.2017 07:17 Publikacja: 09.02.2012 14:00

Brokerzy wyrzuceni z pracy za manipulowanie Liborem

Foto: Bloomberg

Sprawa ciągnie się od  2010 r. Regulatorzy w Europie i Stanach analizują działalność amerykańskich i europejskich banków, od których zależy ustalanie oprocentowania pożyczek międzybankowych  w Londynie i Tokio.

Dochodzenie prowadzone jest na trzech kontynentach przez około dziewięć instytucji prawnych.

W ostatnich miesiącach uwaga skupiona była na funduszach hedgingowych.

Ica, największy na świecie broker specjalizujący się w handlu walutami i rządowymi obligacjami,  zawiesił w prawach pracowniczych jedną osobę, dwie kolejne zostały zwolnione. Icap odmówił komentarza, w oświadczeniu firma podała, że w pełni współpracuje z władzami.

Zwolnienia i zawieszenie w prawach pracownika miały miejsce również w bankach. Między innymi w Deutsche Bank, JPMorgan Chase, Royal Bank of Scotland oraz Citigroup.

Dochodzenie ma na celu ustalenie również czy banki starały się ustawić stopy Libor i Tibor, jak również czy traderzy i ich klienci wykorzystywali informacje na ich temat w celu osiągnięcia zysków.

Stopy Libor i Tibor wyrażają średnie oprocentowanie pożyczek na rynku międzybankowym odpowiednio w Londynie i Tokio. Obliczane są codziennie przez tamtejsze stowarzyszenia bankowców na podstawie danych raportowanych przez banki. Ze stopami tymi powiązane jest oprocentowanie kredytów, obligacji i wielu innych produktów finansowych.

Śledczy badają przepływ informacji pomiędzy brokerami, funduszami hedgingowymi a bankami. Szwajcarska Komisja ds Konkurencji podejrzewa, że traderzy działali wspólnie by skutecznie wpływać na wysokość stóp.

Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą
Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami