Jak zwracają uwagę ekonomiści AXA w średnim terminie istnieje natomiast duże prawdopodobieństwo scenariusza, w którym zbyt luźna polityka monetarna FED może wywołać globalną inflację. W takiej sytuacji, w strefie euro efekty uboczne operacji LTRO doprowadziłyby do polityki ochrony interesów narodowych.
Na razie operacje LTRO przerwały spiralę strachu na rynkach kapitałowych, która doprowadziła peryferyjne kraje strefy euro na skraj niewypłacalności. Dziś perspektywy globalnej gospodarki są dobre.
- Po pierwsze, najnowsze dane wskazują, na ponowne przyspieszenie w handlu światowym oraz przyspieszenie światowej produkcji przemysłowej. Po drugie, sytuacja w Stanach Zjednoczonych nadal się poprawia – potwierdzają to np. dobre dane o sprzedaży detalicznej w marcu czy pozytywny odczyt wskaźnika ISM. Po trzecie gospodarka strefy euro stabilizuje się choć nadal utrzymuje się ryzyko dla krajów peryferyjnych – wylicza Auda.
Zastrzega przy tym, że wciąż nie brakuje zagrożeń dla realizacji pozytywnego scenariusza. - Niebezpieczeństwo stanowi ewentualny kryzys płynnościowy w Hiszpanii, który może rozprzestrzenić się na Włochy powodując polityczne zawirowania – tłumaczy dyrektor inwestycyjny Axa TFI.