Fundusze hedgingowe obłowiły się w chińskim kotle

Guru zarządzania zostali potraktowali brutalnie, a nad podziw korzystnie wypadły mniejsze fundusze hedgingowe zorientowane na Chiny.

Publikacja: 18.01.2016 13:04

Fundusze hedgingowe obłowiły się w chińskim kotle

Foto: Bloomberg

Takie gwiazdy zarządzania pieniędzmi jak Bill Ackman, czy David Einhorn 2015 roku nie mogą zaliczyć do udanych. Znacznie lepiej wypadli mniejsi gracze, którzy pozytywnie wyróżnili się wynikami inwestycyjnymi wypracowanymi w Chinach.

Buszujące po chińskim rynku fundusze hedgingowe zarabiały zarówno na wzrostach jak i spadkach kursów akcji tamtejszych spółek. Ich zarobek wyniósł średnio 11 proc., co okazało się lepszym rezultatem niż przyniosły indeksy Shanghai Composite, czy też Hang Seng China Enterprises w Hongkongu.

Fundusze hedgingowe operujące na rynku amerykańskim tylko nieznacznie pobiły swoje benchmarki, zaś europejskie wyraźnie odstawały od wskaźników referencyjnych, wynika z danych Eurekahedge.

Spośród funduszy inwestujących w Państwie Środka imponującą stopę zwrotu wypracował Hao Capital Management, które fundusz hedgingowy do końca listopada zyskał 135 proc.

W przeciwieństwie do rywali w USA, czy w Europie fundusze polujące na stopy zwrotu w Chinach miały możliwość wykorzystania większej różnicy między najlepszymi i najgorszymi akcjami. Mimo ostrych wahnięć z jednej strony w drugą dziewięć na dziesięć walorów z indeksu Shanghai Composite w 2105 roku zyskało na wartości.

2016 rok będzie kolejnym testem umiejętności zarządzających radzenia sobie w niezwykle zmiennym otoczeniu. Na starcie tego roku co najmniej dwa fundusze chińskie poniosły straty.

- Chiński rynek akcji jest mniej efektywnie wyceniany niż inne - twierdzi Grace Lu, zarządzająca GH China Century Fund w Singapurze. - Jeśli ktoś potrafi odpowiednio dobrać akcje ma większe możliwości w porównaniu z Europą czy Ameryką Północną - wskazuje. Jej fundusz w 2015 roku zyskał 18 proc.

Duże różnice między najwyższymi i najniższymi stopami zwrotu oznaczają, iż dobra selekcja akcji do portfela może przynieść wyjątkowe wyniki. Mediana stóp zwrotu czołowych 10 proc. spośród 1112 spółek z indeksu Shanghai Composite wyniosła 150 proc., a mediana dolnych 10 proc. dała 35-proc. spadek. Dla Standard&Poor's500 było to odpowiednio 39 proc. i 43 proc.

Dla wielu zarządzających w Stanach Zjednoczonych miniony rok był niefortunny. Fundusz hedgingowy Greenlight Capital zarządzany przez Einhorna stracił 20 proc.. Była to zaledwie druga jego roczna strata w okresie prawie 20-letniej działalności. Pershing Square Holdings Ackmana stracił 20,5 proc.

Funduszom operującym w Chinach, zorientowanym na międzynarodowych inwestorów , takim jak Greenwoods Asset Management czy Springs Capital pomogły transakcje przeprowadzone we właściwym momencie, w tym zakup akcji A denominowanych w juanie. W pierwszym półroczu (do 12 czerwca) Shanghai Composite zyskał 60 proc. , a później w okresie czerwiec-sierpień stracił 43 proc. by znowu się podnieść. W 2015 roku wskaźnik ten zyskał 9,4 proc.

Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą
Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami