Chińskie indeksy mocno w górę

Takiego skoku na parkietach Państwa Środka nie było od dwóch miesięcy.

Publikacja: 19.01.2016 09:37

Chińskie indeksy mocno w górę

Foto: Bloomberg

Słabsze niż oczekiwano dane o kondycji chińskiej gospodarki, drugiej na świecie, skłoniły inwestorów giełdowych do kupna akcji, gdyż liczą oni, że bank centralny - Ludowy Bank Chin zwiększy skalę stymulowania koniunktury. Notowania spółek przemysłowych dzisiaj zwyżkowały na fali oczekiwań, że ich akcjami bardziej zainteresują się państwowe instytucje finansowe.

Shanghai Composite zyskał 3,2 proc. O dopuszczalny dzienny limit podrożały papiery China Communications Construction Co i China Railway Group.

W ubiegłym kwartale chiński produkt krajowy brutto powiększył się tylko o 6,8 proc. w ujęciu rocznym, co okazało się gorszym rezultatem niż oczekiwali ekonomiści. W końcówce 2015 roku przyhamowała produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna oraz inwestycje w dobra trwałe. W tej sytuacji rząd może jeszcze bardziej poluzować politykę pieniężną redukując koszt kredytu bądź też poziom rezerw obowiązkowych w bankach, przewidują eksperci takich instytucji finansowych jak Northeast Securities i Central China Securities.

W całym 2015 roku chiński PKB wzrósł o 6,9 proc., co było zgodne z oczekiwaniami władz , które spodziewały się zwyżki o około 7 proc. Zanotowane tempo było najsłabsze od 1990 roku mimo że od końca 2014 roku sześć razy obniżano stopy procentowe oraz zwiększono wydatki budżetowe.

- Możliwe jest cięcie poziomu rezerw bankowych - wskazuje Shen Zhengyang, szanghajski analityk Northeast Securtiies. Jego zdaniem spółki kolejowe i infrastrukturalne odegrają kluczową rolę w stabilizowaniu wzrostu gospodarczego.

W tym tygodniu na chińskich giełdach koniunktura poprawiła się po tym jak w piątek rynek ten wszedł w okres bessy z powodu obaw o zdolność rządu do sterowania gospodarką i rynkami finansowymi.

Dzisiejsze dane wskazują, że chińska gospodarka rozwija się niejednolicie. Takie tradycyjne branże jak przemysł stalowy, górnictwo węgla kamiennego czy cementowanie hamują, natomiast konsumpcja, usługi i technologie mają się coraz lepiej.

Specjaliści z Reorient Financial Markets przypuszczają, że do akcji wkroczyły dzisiaj fundusze wspierane przez państwo i to one w znacznej mierze przyczyniły się do wzrostu kursów.

Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą
Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami