USA: Etaty lepsze od przewidywań

Liczba etatów w USA wzrosła w marcu (poza rolnictwem) o 215 tys., podczas gdy średnia prognoz analityków mówiła o zwyżce o 205 tys.

Publikacja: 02.04.2016 06:00

W lutym zwiększyła się ona o 245 tys. Stopa bezrobocia jednak lekko wzrosła: z 4,9 proc. do 5 proc. Choć był to jej pierwszy wzrost od maja 2015 r., to opublikowane w piątek dane z amerykańskiego rynku pracy zostały uznane za pozytywny sygnał z największej gospodarki świata.

– Rynek pracy wciąż jest w dobrym miejscu, a fundamenty są silne. Nie ma powodu, by podejrzewać, że w nadchodzących miesiącach sytuacja się pogorszy – ocenia Thomas Simons, ekonomista z Jefferies.

Pozytywnym sygnałem jest wzrost średniej płacy godzinowej o 0,3 proc. w marcu. Analitycy prognozowali, że zwiększy się ona o zaledwie 0,1 proc. Stopa uczestnictwa (odsetek Amerykanów pracujących lub aktywnie poszukujących pracy) lekko wzrosła do 63 proc., najwyższego poziomu od marca 2014 r. Wciąż jest jednak dosyć wysoka, co świadczy o tym, że wielu Amerykanów wypchniętych z rynku pracy w czasie kryzysu nadal na niego nie powróciło.

– Siła robocza odnotowała w ostatnich miesiącach wyraźny wzrost. Sprawy idą w dobrym kierunku, ale wciąż bardzo powoli. Stopa uczestnictwa jest wciąż o 3 pkt proc. niższa niż w 2007 r. – wskazuje Claire McKenna, analityczka z organizacji National Employment Law Project.

Stopniowa poprawa sytuacji na rynku pracy jest jednym z czynników, które bierze pod uwagę Fed, rozważając kwestię tegorocznych podwyżek stóp procentowych. Nie jest to jednak czynnik jedyny. Ostatnio retoryka oficjeli z Rezerwy Federalnej stała się nieco bardziej gołębia ze względu na duże czynniki ryzyka związane z kondycją gospodarki światowej. – Ogólnie zatrudnienie nadal rośnie w tym roku w solidnym tempie, po części dlatego, że wydatki gospodarstw domowych były wystarczająco silne, by zrekompensować niekorzystne czynniki zagraniczne. Jednakże patrząc w przyszłość, musimy brać pod uwagę potencjalny wpływ zdarzeń w globalnej gospodarce i na rynkach finansowych, gdzie na początku roku doszło do dużych turbulencji – mówiła podczas wtorkowego wystąpienia Janet Yellen, prezes Fedu.

Prognozy Fedu skłaniają do umiarkowanego pesymizmu. Niedawne szacunki oddziału Rezerwy Federalnej w Atlancie mówią, że wzrost gospodarczy USA wyniósł w I kwartale zaledwie 0,6 proc., po zwyżce o 1,4 proc. w końcówce 2015 r.

Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?
Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA