Mobius kupuje akcje spółek surowcowych

Notowania chińskich producentów spadły za bardzo, przekonuje guru inwestorów giełdowych.

Publikacja: 04.05.2016 11:45

Mobius kupuje akcje spółek surowcowych

Foto: Bloomberg

Templeton Emerging Markets Group kupuje walory chińskich spółek surowcowych, gdyż, jak twierdzi Mark Mobius, szef jej nadzoru z uprawnieniami wykonawczymi, ich rajd w górę dopiero wystartował a skoro ceny zanurkowały nadmiernie to teraz zyski też powinny być imponujące.

Mobius od kilkudziesięciu lat inwestuje na rynkach wschodzących i ma wyjątkowe doświadczenie w tej dziedzinie. Teraz przekonuje, że wiele z obecnie kupowanych akcji chińskich spółek ma obiecujące perspektywy długoterminowe. Jednak nie ujawnił o które papiery chodzi.

Akcje chińskich producentów w ciągu niemal dekady należały do najgorszych inwestycji na giełdach Państwa Środka a w tym roku stały się lokomotywą wzrostów na chińskich parkietach, gdyż ich notowania wspierał wzmocniony rządowy program stymulowania koniunktury gospodarczej.

Pod to zagrali też inwestorzy na chińskich giełdach terminowych kupując kontakty na wszystko - od stali po bawełnę.

W kwietniu drugi miesiąc w górę szedł Bloomberg Commodity Index, gdyż na rynkach surowcowych narasta przekonanie, że najgorsze już minęło. Tego zdania jest m. in. taki weteran branży jak Tom Albanese, były prezes Rio Tinto Group.

- Doświadczyliśmy już zbyt głębokiego, wykraczającego poza realistyczne szacunki spadku cen zarówno surowców jak i akcji ich producentów - uważa Mark Mobius. Teraz spodziewa się skrajnie mocnego odbicia w wymiarze procentowym.

W tym roku Bloomberg Commodity Index, odzwierciedlający zmiany cen 22 surowców, zyskał 6 proc.. Z kolei spółki surowcowe z chińskiego indeksu CSI 300 podskoczyły o 27 proc. od styczniowego dołka do szczytu w połowie kwietnia zanim później straciły około 5 proc.

Nie wszyscy patrzą przez różowe okulary na perspektywy tego rynku. Graham Kerr, szef australijskiej firmy górniczej South32, obawia się spadku cen surowców w trzecim i czwartym kwartale tego roku. Eksperci Goldman Sachs Group Inc. w raporcie z 22 kwietnia napisali, że wprawdzie pojawiły się sygnały poprawy jest zbyt wcześnie by wyciągnąć na tej podstawie daleko idące wnioski.

Mobius odniósł się też do gorączki jaka niedawno pojawiała się na chińskich giełdach surowcowych. Nie ma on wątpliwości, że instrumenty pochodne, zwłaszcza zaś kontrakty terminowe mają wpływ na rzeczywiste ceny surowców.

Mobius jest konsekwentny w swym optymizmie. W lutym powiedział telewizji Bloomberg , że Templeton Emerging Markets kupuje akcje niektórych chińskich spółek na fali spekulacji, iż w tym roku notowania pójdą w górę. Spodziewał się też odbicia notowań ropy naftowej.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?